Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Pęknięte serce Afryki"

Treść

Najnowsza - druga z kolei - książka o. Roberta Wieczorka OFMCap. to niezwykle porywający reportaż, opisujący czasy rebelii generała Bozizégo, jaka przetoczyła się przez Republikę Centralną Afryki w 2002 i 2003 roku. "W tej prozie jest wielka wrażliwość, znajomość tła i sensu wydarzeń, bardzo ciekawa i porywająca relacja" - napisał o książce Ryszard Kapuściński.

Na blisko trzystu stronicach o. Wieczorek opisuje to wszystko, czego był naocznym świadkiem. Przyszło mu bowiem spotykać się z nieobliczalnymi rebeliantami, którzy kradli wszystko, co znaleźli na drodze. Nieraz za samo przebywanie na niej można było zapłacić życiem. Misja, na której pracuje o. Robert Wieczorek, "oddała" w czasie rebelii wszystkie samochody, jakimi dysponowała. Jednak o. Robert pomimo wielu dylematów, których wcale nie ukrywa przed czytelnikami, pozostał na niej do końca. Swoje przeżycia opisuje niezwykle barwnie, a trudne fragmenty książki często kończą się jakimś dowcipem czy anegdotą, dlatego też książkę tę czyta się bardzo dobrze. Przerzucając kolejne stronice, nie sposób nie zauważyć, że autor, który mimo, że już od dwunastu lat przebywa poza granicami Ojczyzny, wciąż nawiązuje do jej kultury i tradycji. W swojej książce podaje on portret psychologiczny ludzi, z którymi pracuje. Jest dla nich jak ojciec, który nie boi się mówić prawdy prosto w oczy.
Książka "Pęknięte serce Afryki" to druga pozycja o. Roberta Wieczorka wydana przez Ojców Kapucynów. Pierwsza - "Listy z serca Afryki" - była dla mnie fascynującą lekturą. Obecna książka jest niejako jej uzupełnieniem. Ojciec Wieczorek jest autorem, którego chce się czytać. Dlatego z całego serca polecam ją Czytelnikom "Naszego Dziennika". Sprawy misji zawsze były Polakom drogie. Wielu misjonarzy może prowadzić ewangelizację tylko dzięki datkom zebranym przez przyjaciół w Polsce. Warto więc wiedzieć o naszych braciach z Afryki jak najwięcej.
Małgorzata Pabis

"Pęknięte serce Afryki", Wydawnictwo Serafin, Kraków 2006.
Książkę można nabyć w księgarniach "Naszego Dziennika":
* w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego), tel. 22 850 60 20; e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl
* w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków, tel. 12 431 02 45; e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl

"Nasz Dziennik" 2006-08-08

Autor: wa