Pękające naczynka - jak wybrać dobry krem?
Treść
Problem z pękającymi naczynkami nie zależy od wieku. Zarówno dojrzałe kobiety, jak i nastolatki skarżą się na powszechne „pajączki”. Ciężki puder maskujący i długie spodnie to dla ciebie konieczność? Niezupełnie. Są już nowe środki, które pomagają skutecznie pozbyć się problemu uszkodzonych naczynek.
Czym są pękające naczynka?
Cera naczynkowa to, najprościej mówiąc, cera z rozszerzonymi naczynkami włosowatymi. Skłonność do pękania i posiadania kruchych naczynek nazywamy teleangiektazją. Skąd się bierze skóra naczynkowa? W 80% przypadków to po prostu cecha genetyczna. Jednak czynniki środowiskowe też mają znaczenie. Na wzmożenie teleangiektazji wpływa również nasz styl życia. Czynniki powodujące pękanie naczynek to choroby – układu pokarmowego czy hormonalnego, ale również wrażliwa skóra, opalanie się czy zaburzenia krążenia. Problem z pękającymi naczynkami na nogach to bardzo często efekt siedzącego trybu życia; często skarżą się na nie księgowe czy urzędniczki. Również buty na bardzo wysokich obcasach nie poprawiają sytuacji. Pajączki zazwyczaj w pierwszym momencie pojawiają się w okolicy ud i pod kolanami, z czasem przenoszą się jednak na łydki. Pękające naczynka uwidaczniają się najczęściej w czasie ostrego lata czy mroźnej zimy lub wiatru – czyli w czasie skrajnych temperatur i warunków pogodowych. Naczynia włosowate stają się wówczas bardziej przepuszczalne, a ich ścianki kruche. Niestety, zmiany te nie znikają samoistnie – trzeba podjąć odpowiednie środki zaradcze.
Czy pękające naczynka to groźny objaw?
Choć w większości pękające naczynka to po prostu czynnik genetyczny, niekiedy ich pojawienie się może zwiastować poważniejsze schorzenie. Szczególnie jeśli pajączki pojawiają się na nogach – ich źródłem mogą być bowiem kłopoty z krążeniem. Nie wolno więc sprowadzać pękających naczynek do kwestii estetyki: mogą zwiastować niewydolność żył i szybkie pojawienie się żylaków. Dlatego tego typu objaw powinien być skonsultowany ze specjalistą flebologiem. A co z naczynkami, które pękają na twarzy? Może być to symptom trądziku różowatego. To choroba skóry, rozwijająca się właśnie na tle zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku (za: Cira, Jurzak, Drąg; 2013). Co ciekawe, choć trądzik atakuje obydwie płcie, to u mężczyzn przebieg choroby jest cięższy. Trądzikowi różowatemu towarzyszy silny rumień oraz nacieki, stany zapalne i cysty. Już w pierwszym stadium pojawia się teleangiektazja – stąd pojawienie się pękających naczynek powinno być sygnałem, by udać się do dermatologa. Trądzik różowaty często jest efektem przyjmowania środków antykoncepcyjnych, nadmiernego opalania się, czy zaburzeń układu pokarmowego. I wcale nie dotyczy tylko nastolatków – nasilenie choroby zazwyczaj pojawia się między 40., a 50. rokiem życia (za: Cira, Jurzak, Drąg; 2013). Trądzik różowaty wymaga niezbędnej konsultacji ze specjalistą – niestety zwykły krem na naczynka tutaj nie pomoże.
Czy laser jest koniecznością?
Teleangiektazja rzadko znika bez naszej pomocy. Najpopularniejszą metodą na radzenie sobie z pękającymi naczynkami jest laseroterapia lub fototerapia. Zamykanie pękniętych naczynek w ten sposób to jeden z najpopularniejszych na świecie zabiegów kosmetologicznych (za: Mlosek i in., 2011). Często zabiegi takie wykonywane są pod kontrolą USG, co ułatwia precyzję i osiągnięcie zadowalających rezultatów. Laseroterapii nie trzeba się obawiać – to, wbrew pozorom, metoda stosowana w medycynie od półwiecza. Po raz pierwszy użyto lasera rubinowego już w latach 60. – miał za zadanie leczyć czerniaka i usuwać tatuaże (za: Tazbir i in., 2012). Istotne jest, aby terapia z użyciem takiego sprzętu zawsze odbywała się pod okiem lekarza specjalisty.
Jeśli nie laseroterapia – to co?
Z drobnymi problemami estetycznymi wynikającymi z teleangiektazji, można poradzić sobie z sukcesem przy pomocy kremu na naczynka. Ale jaki wybrać? Półki drogerii i aptek wręcz uginają się pod produktami przeznaczonymi do pielęgnacji tak wrażliwej cery; może być trudno wybrać najlepszy. Warto zaopatrzyć się w fachowy dermokosmetyk: niekiedy marki prezentują całe linie preparatów do stosowania na co dzień lub w niesprzyjających naszej skórze warunkach pogodowych; produkty różnią się również w zależności od tego, do jakiej części ciała mają być przeznaczone (przykłady takich kosmetyków możesz zobaczyć tutaj: https://www.iwostin.pl/produkty/capillin-duo/liftingujacy-krem-na-naczynka-spf-20/). Profesjonalny krem na naczynka ma za zadanie wzmocnić naczynia krwionośne i usunąć zaczerwienienia. Warto zwrócić uwagę na skład preparatu. Krem na naczynka powinien posiadać w sobie witaminę C, która wygładza i ujednolica kolor skóry, a także nieco zielonego pigmentu – ten ostatni redukuje zaróżowienie skóry (to samo tyczy się makijażu – również korektor wybierany przez osobę z teleangiektazją powinien być koloru zielonego). Krem na naczynka musi również zapewniać stosowną ochronę przeciwsłoneczną – filtr SPP; ostre promienie słońca nasilają bowiem objawy schorzenia i przyśpieszają pękanie naczyń włosowatych. Na rynku dostępne są również preparaty, które dodatkowo odmładzają i nawilżają cerę, wzbogacone na przykład w ekstrakty z roślin, często stosowane w łagodzeniu symptomów teleangiektazji (za: Wolski i in., 2017). Ważne by wybrać ten krem na naczynka, który najbardziej polubi nasza wrażliwa skóra.
Źródła:
Jurzak, Magdalena, Jagoda Drąg, and Aleksandra Cira. "Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej." (2013).(https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/816/Cira_Jurzak_Drag_Substancje_w_preparatach_do_pielegnacji_cery_tradzikowej_2013.pdf?sequence=1&isAllowed=y)
Mlosek, R., et al. "Ultrasonograficzne monitorowanie laserowego zamykania drobnych naczyń krwionośnych-doświadczenia własne." Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna 17.4 (2011): 276-278.
Tazbir, Marta, et al. "Rola laseroterapii w dermatologii–aspekty kliniczne." Acta Clin et Morph 15.2 (2012).
Wolski, Tadeusz, et al. "Fitoterapia chorób dermatologicznych." (2017). Post Fitoter 2017; 18(4): 298-308.
Autor: Silesian