Pedagog na trudne czasy
Treść
W sobotę, 21 marca br., w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się sympozjum naukowe poświęcone osobie i dziełu bł. Edmunda Bojanowskiego, wybitnego XIX-wiecznego pedagoga, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny w 10. rocznicę jego beatyfikacji. W zorganizowanej przez Katedrę Historii Zakonów KUL oraz Federację Zgromadzeń Sióstr Służebniczek NMP w konferencji wziął udział ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, który wygłosił wykład oraz przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji bł. Edmunda Bojanowskiego.
W sympozjum uczestniczyli m.in. biskupi lubelscy z metropolitą ks. abp. Józefem Życińskim, liczni naukowcy oraz setki sióstr zakonnych z całej Polski, zajmujących się pracą wychowawczą wśród dzieci. Siostry zapełniły nie tylko całą Aulę im. kard. Stefana Wyszyńskiego, ale również górny hol uczelni, gdzie obserwowały wystąpienia za pośrednictwem wewnętrznej telewizji.
- KUL nie widział jeszcze takiej liczby sióstr zakonnych w tej auli - zauważył otwierający obrady ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL.
Błogosławiony Edmund Bojanowski jako osoba świecka tworzył liczne ochronki dla dzieci, apteki dla biednych, wypożyczalnie książek, czytelnie. Był także założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP oraz Bractwa Ochroniarek, których charyzmatem była opieka nad dziećmi, praca wychowawcza. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.
- Metoda wychowawcza Bojanowskiego charakteryzowała się tym, że przez wychowanie dzieci przedszkolnych miał dokonać się proces wychowania całego środowiska wiejskiego - wskazał w wykładzie pt. "Integralne wychowanie według bł. Edmunda Bojanowskiego". - Naczelną ideą wychowania i jego celem było, według błogosławionego, realizowanie miłości. Stąd niewątpliwie godne podziwu zaangażowanie Bojanowskiego w działalność wychowawczą, jego pasja edukacyjna oraz skuteczność poczynań w tej dziedzinie, i to zarówno w wymiarze tworzonych idei, jak i konkretnego działania.
Ksiądz kardynał Grocholewski podkreślił, że głównym motorem działalności Bojanowskiego i postawy niezałamywania się pomimo różnorodnych przeszkód, była jego autentyczna miłość do Boga i bliźnich, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących - ubogich dzieci wiejskich.
- Niech postać bł. Edwarda Bojanowskiego będzie wyzwaniem w perspektywie ofiarnego przezwyciężania współczesnych zagrożeń wychowania - zaapelował na zakończenie ks. kard. Grocholewski.
Adam Kruczek
"Nasz Dziennik" 2009-03-23
Autor: wa