PE zatwierdził kolejne rozszerzenie UE
Treść
Parlament Europejski wyraził wczoraj zgodę na przyjęcie do Unii dwóch kolejnych krajów - Bułgarii i Rumunii. Kolejne rozszerzenie obecnej "Dwudziestki Piątki" planowane jest na styczeń 2007 roku.
Mimo pewnych zastrzeżeń i sprzeciwów w Strasburgu nie było wczoraj niespodzianki. Większość posłów unijnego zgromadzenia uznała, że oba kraje są gotowe przystąpić do Unii. Za przyjęciem Bułgarii do UE głosowało 522 eurodeputowanych, przeciw było 70, a 69 wstrzymało się od głosu. Za przyjęciem Rumunii głosowało 497, przeciw 93, 71 wstrzymało się.
Wcześniej unijna frakcja Zielonych pod wodzą Daniela Cohn-Bendita, który popiera wejście Turcji, a jest przeciw akcesji obu bałkańskich krajów, próbowała przesunąć głosowanie. Część europejskich parlamentarzystów uważa, że Bułgaria, a szczególnie Rumunia niedostatecznie wywiązują się ze zobowiązań, jakie Bruksela nakłada na kraje kandydujące. Choć Sofia i Bukareszt zamknęły formalnie negocjacje akcesyjne w grudniu 2004 r., zdaniem niektórych unijnych posłów i biurokratów oba państwa wciąż mają wiele do zrobienia, m.in. domagają się reformy administracji sądownictwa, a także walki z korupcją i zmiany polityki wobec mniejszości narodowych (Cyganie i Węgrzy).
Z tego powodu Parlament Europejski pozostawił sobie prawo opóźnienia rozszerzenia Unii, jeśli Bułgaria bądź Rumunia nie przyspieszą procesu dostosowania się do członkostwa. Bruksela, podobnie jak w przypadku ostatniego rozszerzenia o Polskę i 9 innych państw, pozostawiła sobie prawo wprowadzenia sankcji w postaci tzw. klauzul ochronnych w wybranych dziedzinach. Podpisanie traktatów członkowskich między UE a Bułgarią i Rumunią przewidziane jest na 25 kwietnia, następnie w obu krajach odbędą się prawdopodobnie referenda akcesyjne.
Piotr Wesołowski, Strasburg
"Nasz Dziennik" 2005-04-14
Autor: ab