Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Patriotyzm, troska, ofiara

Treść

"Te Deum laudamus" zabrzmiało wczoraj w sanktuarium w Czernej za dar życia i posługi św. Rafała Kalinowskiego w stulecie jego śmierci. Eucharystii u grobu tego świętego przewodniczył ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii podkreślił, że św. Rafał Kalinowski wykazał się szczególną cechą miłości do Ojczyzny, pokazał, że patriotyzm, troska i ofiara na rzecz dobra wspólnego, jakim jest wolność Narodu, jego postęp, jego rozwój, są cechami ludzi niezwykłych i że mogą być drogą do świętości.

- Dzisiaj trzeba przypominać o godności człowieka i Narodu. Mówić o miłości, życzliwości między ludźmi, ale budzić też miłość do Ojczyzny, zdrowy patriotyzm. Bo bez kultury we wzajemnych relacjach, bez społecznej, ofiarnej miłości, bez bezinteresownej pracy, bez poświęceń, puste będą słowa i deklaracje polityków i działaczy społecznych - mówił ks. abp Józef Michalik. Jak podkreślił, św. Rafał Kalinowski zrezygnował z dobrobytu i wygody, wybierając poniewierkę, prześladowanie, głód, jednak właśnie wtedy docierał do Pana Boga. Kaznodzieja apelował, aby na wzór św. Rafała czynić z cierpień, doświadczeń fundament codziennego życia. Zaznaczył, że pójście za Jezusem, stawanie się Jego uczniem nie może się obejść bez przejmowania Jego sposobu myślenia, postępowania, czyli bez krzyża, bez życia według wiary w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Tylko z Bogiem nowa cywilizacja, zwana globalizacją, może stać się cywilizacją życia, a nie śmierci; postępu, a nie dekadencji; bezpieczeństwa, a nie zagrożeń. - Biskup, ksiądz, zakonnik, każdy chrześcijanin muszą zachować swą tożsamość, jeśli chcą spełnić w dzisiejszym świecie swą twórczą rolę. Nie możemy udawać, że jesteśmy kimś innym. Być ojcem, matką, bratem, działaczem społecznym, być Kościołem w duchu Jezusa, to być znakiem, któremu sprzeciwiać się będą - mówił ksiądz arcybiskup. - Niewiara, odrzucenie Boga jest wielką chorobą naszych czasów. Odrzucenie Bożych praw, relatywizm etyczny i niemoralność jest kolejną śmiertelną chorobą człowieka i ludzkości - mówił. Przywołał statystyki mówiące, że rocznie na świecie dokonuje się 42 milionów zabiegów przerywania ciąży, milionów zabójstw niewinnego, bezbronnego człowieka. A świat milczy. - Te statystyki mówią coś więcej - mówią, że umiera miłość do dziecka, że słabnie więź małżeńska i rodzinna, że słabnie rodzina, że zanika poczucie i pragnienie poświęcenia się dziecku, drugiemu człowiekowi - mówił ks. abp Józef Michalik. - Jeśli nie zrozumiemy, że egoizm i pycha są największymi wrogami rozwoju osoby i że to one burzą relacje człowieka z Bogiem i ludźmi, to nie zmienimy niczego. Potrzebne, konieczne jest nawrócenie stałe, codzienne. Potrzebny jest wysiłek oczyszczania sumień, wierności Bożym przykazaniom - podkreślił.
W uroczystościach uczestniczyli: zakonna i świecka rodzina karmelitańska, prowincjałowie Krakowskiej i Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych, kilkudziesięciu kapłanów, dzieci, młodzież, sybiracy.
Małgorzata Bochenek, Czerna

Radio Maryja w Czernej
Radio Maryja i Telewizja Trwam dzisiaj udadzą się do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej koło Krakowa. Spotkanie Rodziny Radia Maryja w Czernej będzie przebiegać pod hasłem "Jesteście wyłączną własnością Boga" i wpisuje się w obchody Roku Świętego Rafała Kalinowskiego. Rozpocznie się ono o godz. 18.00 modlitwą "Anioł Pański".
CK
"Nasz Dziennik" 2007-11-19

Autor: wa