Pasterze Kościoła: Ojczyzna i chrześcijaństwo to nierozerwalny związek
Treść
W Święto Niepodległości wybrzmiał bardzo mocny głos Pasterzy Polskiego Kościoła. Jasno wskazali, że nasza ojczyzna jest nierozerwalnie związana z wiarą chrześcijańską. Apelowali o ochronę i szczególną opiekę dla polskich rodzin, które są przyszłością narodu. Modlili się także w intencji tych, którzy będą teraz rządzić Polską.
W warszawskiej Bazylice św. Krzyża ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, podkreślał, że pośród wielu zadań przed jakimi stoi nasza Ojczyzna, najważniejsza jest troska o rodziny i wychowanie młodego pokolenia.
– Polskie elity w tamtym trudnym czasie odradzania się Ojczyzny zdały egzamin. Zdali go politycy i dyplomaci, dowódcy i żołnierze. Zdał go Kościół i cały naród. Teraz nadszedł czas naszej próby. Tylko wspólne działania mogą przynieść wspaniałe owoce. Tak bardzo nam potrzeba narodowej zgody, abyśmy razem udźwignęli brzemię odpowiedzialności za przyszłość naszego narodu i państwa – mówił ks. bp Józef Guzdek.
W Katedrze na Wawelu ks. Kardynał Stanisław Dziwisz wskazał, że polityczny spór dzielący nasz nardów nie powinien być jałowy i bezproduktywny.
– Pamiętajmy o losie tylu polskich rodzin, którym niełatwo wiązać koniec z końcem. Pamiętajmy o bezrobotnych i o ogromnej rzeszy rodaków, którzy za chlebem wyjechali z Polski. Pamiętajmy również, że w ostatnim czasie otrzymaliśmy serię ustaw, które wcale nie budują zdrowych rodzin i zdrowego społeczeństwa, ustaw nieliczących się z Bożym prawem – podkreślał ks. kard. Stanisław Dziwisz.
Metropolita Krakowski wyraził nadzieje, że nowa rządząca ekipa będzie miała na względzie dobro wspólne, dobro wszystkich obywateli, a zwłaszcza tych, którym niełatwo żyć.
Z apelem do nowych władz Polski zwrócił się również ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
– Jest pouczenie i przestroga: by byli sługami narodu, by wznosili się ponad horyzont spraw partykularnych, a dobro wspólne niech wyznacza drogę ich pracy i to zawsze modli się Kościół i nie wyciąga ręki o władzę – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.
Ks. abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że Kościół jest jak matka, która pomaga narodowi Polskiemu. Wierzący jako obywatele mają prawa stawiać pytania i reagować gdy ustanawia się prawo wbrew chrześcijaństwu i porządkowi społecznemu.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 12 listopada 2015
Autor: mj