Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Parlament za sankcjami

Treść

Posłowie Parlamentu Europejskiego poparli nowe, zaostrzone sankcje, jakie Unia Europejska nałożyła na Iran. Eurodeputowani zastrzegli, że restrykcje, których celem jest zablokowanie irańskiego programu jądrowego, muszą mieć najmniejszy z możliwych wpływ na ludność cywilną.
Jak czytamy w rezolucji, PE jest zdania, że nowe sankcje, które przewidują m.in. stopniowy zakaz importu irańskiej ropy naftowej do UE, mogą skłonić irański rząd do przestrzegania rezolucji ONZ i w ten sposób zapobiec dalszej eskalacji konfliktu. Jednocześnie deputowani wskazali na obawy dotyczące wpływu, jaki zakaz importu irańskiej ropy może mieć na poszczególne kraje członkowskie. Dlatego Parlament zwraca się do Rady z prośbą o ustalenie sposobów rekompensaty skutków tego embarga wobec europejskich odbiorców. Unia Europejska kupuje bowiem obecnie około 20 proc. irańskiego eksportu ropy. Z kolei najbardziej zależna od Iranu jest Grecja, która zaopatruje się tam w jedną trzecią używanej przez siebie ropy. Irańska ropa pokrywa także ponad 10 proc. zapotrzebowania Włoch i Hiszpanii.
W rezolucji Parlament Europejski podkreślił też, iż chciałby mieć pewność, że nałożone sankcje będą skierowane przeciwko odpowiedzialnym za wydarzenia elitom, a nie przeciw zwykłym ludziom. Posłowie wezwali również władze Iranu, aby nie podejmowały się realizacji gróźb odnośnie do blokady cieśniny Ormuz, podkreślając, że mogłoby to doprowadzić do antagonizmów w regionie i spowodować odwet społeczności międzynarodowej.
23 stycznia br. ministrowie spraw zagranicznych państw "27" porozumieli się w sprawie dodatkowych restrykcji wobec Iranu, włączając do nich stopniowy zakaz importu ropy, który zacznie obowiązywać z dniem 1 lipca. Sprzeciw wobec tych działań wyraziły w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Chiny i Rosja.
MBZ
Nasz Dziennik
Piątek, 3 lutego 2012, Nr 28 (4263)

Autor: jc