Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Parada Pułaskiego

Treść

W Nowym Jorku odbyła się doroczna Parada Pułaskiego - największa demonstracja tożsamości amerykańskiej Polonii.

Według organizatorów, w marszu przez centrum Manhattanu wzięło udział ponad 30 tys. osób reprezentujących ponad 150 organizacji. Rozpoczął się on o godz. 12.30 czasu miejscowego. Uczestnicy przebyli główną ulicą miasta - Piątą Aleją - około 2-kilometrowy odcinek pomiędzy 29th Street i 53rd Street. Polonijne uroczystości poprzedziła poranna Msza św., którą odprawił ks. bp Marian Rojek z Przemyśla w nowojorskiej katedrze katolickiej pw. św. Patryka. Paradzie towarzyszyło wiele imprez dodatkowych, w tym mające charakter festynu polskie śniadanie przed wymarszem oraz wieczorny bankiet.
W tym roku parada pod hasłem "Polonijna młodzież - przyszłością Ameryki" była dla polskiej społeczności w USA kolejną okazją do rozszerzenia akcji wysyłania do amerykańskich kongresmanów listów z apelem o zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli polskich. Z inicjatywy prasy i organizacji polonijnych, m.in. Fundacji Kościuszkowskiej, podczas przemarszu rozprowadzane były wzory listów do senatorów i członków Izby Reprezentantów z apelem, by poparli zaliczenie Polski do programu ruchu bezwizowego.
Wśród nielicznych, niestety, polityków amerykańskich, jacy zapowiedzieli swój udział, znalazł się burmistrz Michael Bloomberg oraz kilku działaczy samorządowych miasta i stanu. Inną nieprzyjemną niespodzianką była odmowa (po raz drugi) włączenia w tym dniu biało-czerwonej iluminacji najwyższego budynku Nowego Jorku (i przez kilkadziesiąt lat najwyższego na świecie) Empire State Building, pomimo że organizatorzy parady spełnili wszystkie warunki. Administratorzy budynku w żaden sposób nie uzasadnili swojej decyzji, w niedzielę budynek rozświetlił się na zielono na cześć... Robin Hooda i w związku z koncertem zespołu muzycznego Black Eyed Peas.
Polonijni działacze nie przejęli się tymi przykrościami i zapraszali wszystkich chętnych na wielką polską imprezę. - Parada jest jak głosowanie. Jeśli ktoś się czuje patriotą, to jest to jego obowiązek. Bardzo liczymy na młodzież. Oni kiedyś będą mieli dzieci i muszą przekazać im tę polskość - powiedział nowojorskiemu "Nowemu Dziennikowi" marszałek parady Dariusz Knapik, polonijny biznesmen i filantrop.
Generał Kazimierz Pułaski (1745-1779) jest jednym z najlepiej znanych w Ameryce Polaków. Był marszałkiem konfederacji barskiej, a następnie bohaterem wojny o niepodległość USA. W 1929 roku amerykański Senat ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. Jest to rocznica jego śmierci w wyniku ran odniesionych podczas oblężenia Savannah. Parada Pułaskiego odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 74.

Piotr Falkowski

Nasz Dziennik Poniedziałek, 3 października 2011, Nr 230 (4161)

Autor: au