Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Papież wezwał do symfonii pokoju między narodami

Treść

Aby osiągnąć pokój między narodami, trzeba odrzucić zbrojną przemoc, podejmując wysiłek osobistego i wspólnotowego nawrócenia. Musimy cierpliwie szukać możliwości porozumienia i zgody na drodze dialogu – wskazał Papież po wieczornym koncercie w Castel Gandolfo.

Orkiestra „Dywan Zachodu i Wschodu” pod baturą Daniela Barenboima wykonała dwie symfonie Beethovena: piątą i szóstą. Jak informuje Radio Watykańskie  papież dziękując artystom, zwrócił uwagę, że ich orkiestra powstała z przekonania, a co więcej doświadczenia, iż muzyka łączy ludzi niezależnie od tego, co ich dzieli. Jest bowiem harmonią różnic. Z różnych barw głosu instrumentów powstaje symfonia, czyli współbrzmienie. Nie dzieje się to jednak w sposób magiczny ani automatycznie. Konieczny jest wysiłek dyrygenta i każdego z muzyków.

- Jest to wysiłek cierpliwy, mozolny, wymagający czasu i poświęceń – powiedział Ojciec Święty.

– Trzeba się starać słuchać siebie nawzajem, unikając przesadnego podkreślania własnej roli i zabiegając raczej o jak najlepszy wynik całości. Kiedy wyrażam te refleksje, myśl kieruje się ku wielkiej symfonii pokoju między narodami, która nigdy nie jest całkowicie spełniona. Pokolenie moje, jak też rodziców maestra Barenboima, przeżyły tragedie drugiej wojny światowej i Szoa. A bardzo znaczącym jest fakt, że pan dyrygent, osiągnąwszy najwyższe dla muzyka cele, stworzył projekt taki jak Orkiestra „Dywan Zachodu i Wschodu”: grupę, w której grają razem muzycy izraelscy, palestyńscy i z innych krajów arabskich, wyznawcy religii żydowskiej, muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Liczne odznaczenia, jakimi pan i ta orkiestra zostali wyróżnieni, wskazują zarówno na wysoki poziom profesjonalny, jak na zaangażowanie etyczne i duchowe – podkreślił Benedykt XVI.

MM

Nasz Dzienni Piątek, 13 lipca 2012

Autor: au