Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Papież nałożył paliusze nowym metropolitom

Treść

Komunia ze św. Piotrem i jego Następcami jest gwarancją wolności dla pasterzy Kościoła i powierzonych im wspólnot. Tę prawdę przypomniał wczoraj Benedykt XVI w czasie Eucharystii sprawowanej z okazji uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła w bazylice watykańskiej. Ojciec Święty nałożył paliusze 38 nowym arcybiskupom metropolitom, wśród których był nowy Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk.
Benedykt XVI homilię poświęcił tematowi wolności Kościoła w wymiarze historycznym i duchowym. Papież wskazał, że choć na przestrzeni dziejów Kościół doświadczał różnych cierpień, a nawet prześladowań, nie stanowiły one największego zagrożenia dla Kościoła. Większe szkody dla Kościoła czyni wszystko, co zanieczyszcza wiarę i życie chrześcijańskie, podważając jedność Mistycznego Ciała, osłabiając jego zdolność do przepowiadania i dawania świadectwa, a także "przyćmiewając piękno jego oblicza". Papież przypomniał zawartą w 2 Liście św. Pawła do Tymoteusza przestrogę przed niebezpieczeństwami "dni ostatnich", które mogą zdeprawować wspólnotę chrześcijańską. Są nimi samolubstwo, chciwość czy pycha. Jednak - jak wskazał Ojciec Święty - istnieje gwarancja wolności, którą Bóg zapewnia Kościołowi, wolności zarówno od więzi materialnych, jak i zła duchowego oraz moralnego, a tą gwarancją jest komunia ze św. Piotrem i jego Następcami. W wymiarze zewnętrznym zapewnia ona wolność względem władz lokalnych, narodowych i ponadnarodowych, a w wymiarze duchowym pozwala zachować pełną wierność prawdzie i autentycznej tradycji. Ojciec Święty wskazał, że paliusz staje się w tym sensie rękojmią wolności.
Podczas wczorajszej uroczystości paliusz otrzymali m.in.: ks. abp Dominik Duka z Pragi, ks. abp André-Mutien Léonard z Brukseli, ks. abp Pierre Nguyýn Van Nhon z Hanoi i ks. abp Jerome Edward Listecki z Milwaukee.
Po Liturgii Ojciec Święty zszedł do grobu św. Piotra na krótką modlitwę. Następnie spotkał się z wiernymi na modlitwie "Anioł Pański". Zwracając się do przybyłych pielgrzymów w ich ojczystych językach, Papież pozdrowił także Polaków. Przypomniał, że uroczystość Apostołów Piotra i Pawła jest dla chrześcijan wyjątkową okazją do odnawiania i umacniania więzi z Kościołem, który jest w Rzymie, i z jego biskupem. - Szczególnym znakiem tej jedności jest paliusz, który dzisiaj przekazałem metropolitom z różnych części świata, w tym także Prymasowi Polski. Jemu i wam wszystkim niech Bóg błogosławi! - powiedział Benedykt XVI po polsku.
MMP, KAI
Nasz Dziennik 2010-06-30

Autor: jc