Papieskie wołanie o pokój
Treść
Do pokojowego rozwiązania konfliktów w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu wezwał Ojciec Święty w orędziu wielkanocnym wygłoszonym w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Benedykt XVI w swym przesłaniu zwrócił uwagę na konkretne sytuacje i miejsca na świecie, które w sposób szczególny potrzebują dziś wyzwalającej mocy Zmartwychwstałego Chrystusa.
- W Libii niech dyplomacja i dialog zastąpią walki zbrojne i niech będzie możliwe, w obecnej sytuacji konfliktu, dotarcie pomocy humanitarnej do tych wszystkich, którzy cierpią z powodu starć - apelował Ojciec Święty. - W krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu niech wszyscy obywatele, a szczególnie młodzi, angażują się na rzecz dobra wspólnego, by budować społeczeństwo, w którym bieda zostanie przezwyciężona, a każdy polityczny wybór będzie inspirowany poszanowaniem osoby ludzkiej - podkreślił Benedykt XVI. Papież zwrócił również uwagę na potrzebę solidarności z "licznymi emigrantami i uchodźcami, którzy pochodzą z krajów afrykańskich i zostali zmuszeni do pozostawienia tego, co dla nich drogie i bliskie".
W swoim orędziu Ojciec Święty wskazał również na Wybrzeże Kości Słoniowej, "gdzie pilnie potrzeba podjęcia drogi pojednania i przebaczenia, aby uleczyć głębokie rany spowodowane przez przemoc, jaka ostatnio miała tam miejsce", jak też Japonię, która "zmaga się z dramatycznymi konsekwencjami ostatniego trzęsienia ziemi".
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Benedykt XVI przewodniczył na placu św. Piotra w Watykanie uroczystej Mszy Świętej. Uczestniczyło w niej ponad 100 tysięcy wiernych, w tym liczne grupy pielgrzymów z Polski. Po wygłoszeniu orędzia Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, a następnie złożył życzenia wielkanocne w 65 językach, w tym po polsku.
Bóg źródłem wszystkich rzeczy
"U początków wszystkiego jest Boży rozum stwarzający, zaś przyczyną działań wrogich stworzeniu jest złe korzystanie przez człowieka z przysługującej mu wolności" - przypomniał Ojciec Święty w homilii wygłoszonej podczas liturgii Wigilii Paschalnej, której w sobotę późnym wieczorem przewodniczył w bazylice watykańskiej. Nawiązując do biblijnego opisu stworzenia, Benedykt XVI zwrócił uwagę, że opis ten znajduje swój szczególny wyraz w Wyznaniu wiary rozpoczynającym się od słów: "Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi". - Gdybyśmy pominęli ten pierwszy artykuł Credo, cała historia zbawienia stałaby się zbyt wąska i mała. Kościół nie jest jakimś stowarzyszeniem zajmującym się potrzebami religijnymi ludzi, którego cel byłby ograniczony do takiego właśnie stowarzyszenia. Przeciwnie - prowadzi on człowieka do kontaktu z Bogiem, a więc źródłem wszystkich rzeczy - podkreślił Ojciec Święty.
Mszę św. Wigilii Paschalnej koncelebrowało z Następcą św. Piotra kilkudziesięciu kardynałów i biskupów. Podczas Liturgii Benedykt XVI ochrzcił sześcioro dorosłych osób ze Szwajcarii, Singapuru, Chin, Peru, Albanii i Rosji.
Nie porzucaj krzyża
- Krzyż mówi nam o najwyższej miłości Boga i wzywa nas do odnowienia naszej wiary w moc tej miłości, do wiary, że w każdej sytuacji naszego życia, historii świata, Bóg jest zdolny zwyciężyć śmierć, grzech, zło i dać nam życie nowe, zmartwychwstałe - powiedział Ojciec Święty na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które w Wielki Piątek tradycyjnie odbyło się w rzymskim Koloseum. Autorką rozważań do poszczególnych stacji była włoska zakonnica klauzurowa m. Maria Rita Piccione OSA, przełożona federacji mniszek augustiańskich. Medytacje, których mottem były słowa św. Augustyna "Nie porzucaj krzyża, a krzyż cię poniesie", miały w tym roku w Rzymie szczególny wydźwięk. Zwłaszcza podczas XI stacji, gdy rozważając przybicie Jezusa do krzyża, autorka medytacji nawiązała do dyskusji i wyroków dotyczących obecności krzyża w przestrzeni publicznej. Przypomniała, że ukrzyżowany Pan i napis królewski nad Nim zamykają w sobie prawdę i przesłanie powszechne dla wszystkich: Jezus jest Królem, a krzyż jest Jego tronem. - Obraz Ukrzyżowanego, którego żaden wyrok ludzki nigdy już nie będzie mógł usunąć ze ścian naszego serca, pozostanie na zawsze królewskim Słowem Prawdy - przypomniała w rozważaniach XI stacji m. Maria Rita Piccione. Przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej Ojciec Święty przewodniczył w bazylice watykańskiej Liturgii Męki Pańskiej, podczas której homilię wygłosił o. Raniero Cantalamessa OFMCap.
Wczoraj Ojciec Święty spotkał się z pielgrzymami na południowej modlitwie "Regina Caeli" już w Castel Gandolfo, gdzie przebywać będzie do soboty. - Wydarzenie Zmartwychwstania Chrystusa promieniuje na całe życie Kościoła i samo istnienie chrześcijan - mówił w rozważaniu. Przypomniał, że Zmartwychwstanie Pana nie jest owocem jakiejś spekulacji czy też wynikiem mistycznego doświadczenia: jest wydarzeniem, które oczywiście przekracza historię, ale które dokonuje się w określonym jej momencie i pozostawia w niej niezatarty ślad.
Sebastian Karczewski
Nasz Dziennik 2011-04-26
Autor: jc