Papieska Intencja Misyjna na maj 2009
Treść
Aby Kościoły partykularne, działające w regionach, gdzie panuje przemoc, były wspierane miłością i konkretną pomocą katolików z całego świata.
Kościół partykularny to cząstka Kościoła, którą nazywamy diecezją i która pozostaje w nierozerwalnej komunii z Kościołem powszechnym pod przewodnictwem Ojca Świętego. Ponad cztery tysiące diecezji pod kierunkiem swoich pasterzy biskupów na całym świecie w różnych sytuacjach kulturowych, społeczno-ekonomicznych i politycznych realizuje misję głoszenia Ewangelii. Dotychczasowe doświadczenia z misyjnej działalności Kościoła i nowej ewangelizacji ukazują przeróżne okoliczności, w jakich znajdują się wspólnoty tych Kościołów, począwszy od pokojowego współistnienia różnych religii, poprzez całkowitą wolność zagwarantowaną prawami konstytucyjnymi do sytuacji, gdzie od wieków panuje przemoc, brak szacunku i otwarta wrogość. W zasadzie dziś nie ma spokojnych miejsc na świecie, ponieważ nie chodzi tylko o brak wojen i konfliktów zbrojnych, lecz również o szacunek wynikający z odmienności rasowych, religijnych, ideologicznych, które generują bardzo uciążliwe sytuacje pod względem psychologicznym i prawnym dla mieszkających tam chrześcijan. Geografia tych regionów zlokalizowana jest zasadniczo na Bliskim Wschodzie, Azji i Afryce. Chodzi też o nowe formy przemocy, jakimi są poglądy myślowe motywowane niewiarą i wrogością do wyznawców Chrystusa, które pojawiają się w Europie i Ameryce zarówno Południowej, jak i Północnej.
Ojciec Święty Benedykt XVI w czerwcowej Papieskiej Intencji Misyjnej zachęca nas, abyśmy wyobraźnią wiary i solidarności chrześcijańskiej docierali z konkretną pomocą do tych Kościołów. Jedną z form takiej pomocy jest posługa misjonarzy i misjonarek. Ich obecność to konkretny znak miłości, ponieważ jest ona autentycznym świadectwem w imię Chrystusa. "Kościół, wierny duchowi Błogosławieństw - jak pisał Jan Paweł II w encyklice "Redemptoris missio" (RMis 60) - jest wezwany do dzielenia się swoimi dobrami z wszelkiego rodzaju ubogimi i uciśnionymi". Przejawem tej konkretnej pomocy jest także działalność Papieskich Dzieł Misyjnych i wsparcie, jakiego dzięki hojności wiernych mogą one udzielić w najtrudniejszych sytuacjach potrzebującym diecezjom w tak licznych regionach świata. Ich troska zmierza ku najbardziej potrzebujących i corocznie wyraża się w materialnym wsparciu tysięcy projektów duszpasterskich, zdrowotnych i edukacyjnych. Ten rodzaj pomocy uprzedza jednak zawsze wspaniałomyślny dar modlitwy, która - jak podkreśla Benedykt XVI - jest znakiem nadziei i miłości. Dlatego papieska prośba skierowana do Kościoła powszechnego, aby Kościoły partykularne, działające w regionach, gdzie panuje przemoc, były wspierane miłością i konkretną pomocą katolików z całego świata, ma głębokie oparcie w duchowym wymiarze misyjnej współpracy.
W duchu katolickiej, czyli powszechnej, troski ofiarujmy tym Kościołom dar modlitwy i materialnego wsparcia, który ukonkretni się w licznych dziełach miłosierdzia i projektach duszpasterskich.
ks. Jan Piotrowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce
"Nasz Dziennik" 2009-06-02
Autor: wa