Papieska Intencja Misyjna, czerwiec 2008 r.
Treść
Aby Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Québecu w Kanadzie bardziej uświadomił, że Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji. Odnowa eucharystyczna życia religijnego w Kościele katolickim sięga pontyfikatu św. Piusa X. Nieco wcześniej narodziła się tradycja międzynarodowych kongresów eucharystycznych - w 1881 roku - i trwa do dziś. Jest to wielkie doświadczenie i zarazem nieocenione bogactwo całego Kościoła powszechnego. W ostatnich dziesięcioleciach nauczanie papieskie, łącznie z encykliką Jana Pawła II "Ecclesia de Eucharystia" zaprasza do głębszego zrozumienia roli Eucharystii w życiu Kościoła, jego wyzwań teologicznych, duszpasterskich i misyjnych. Obchodzony kilka lat temu Rok Eucharystii zaowocował w wielu przypadkach odnowieniem życia eucharystycznego wiernych i parafii jako wspólnot wiary i świadectwa. W Kościele w Polsce rozwinęła się dynamicznie posługa świeckich szafarzy Komunii Świętej, którzy w dużej liczbie, szczególnie w niedziele i święta, niosą chorym Ciało Pańskie. W parafiach - nie tylko miejskich i dużych, ale także w małych - zostały wprowadzone całodzienne adoracje Najświętszego Sakramentu. W refleksji nad czerwcową papieską intencją misyjną możemy bez wątpienia stwierdzić, że Eucharystia buduje Kościół i Kościół karmi się Eucharystią. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Québecu - przeżywany pod hasłem "Eucharystia Bożym darem dla życia świata" - jest wielką katechezą na temat Eucharystii. W dokumencie na to wydarzenie ks. kard. Marc Oullett napisał: "Gorąco życzę, aby ten tekst pogłębił w nas świadomość wielkości Tajemnicy Eucharystii i ożywiał naszą wiarę w to wielkie Misterium Miłości". W powyższym dokumencie odkrywamy przesłanie, że Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji. Tegoroczny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny przypomina o co najmniej trzech istotnych prawdach: Kościół z natury swojej jest misyjny i wzorem tej misyjnej dynamiki jest Trójca Święta jako nieskończone źródło miłości (por. DM 2). Ta miłość daje się w Eucharystii i ona buduje Kościół, a także karmi uczniów Chrystusa, którzy są w drodze, podobnie jak uczniowie z Emaus za czasów Jezusa. Wreszcie misyjna działalność Kościoła dokonuje się w ludzkim świecie kontrastów, gdzie bogactwo spotyka się z nędzą, pokój z wojnami i terroryzmem, nadzieje z obawami. Tym, kto czeka na Ewangelię i jej duchowe bogactwo, jest współczesny człowiek - "ubogi tego świata", i on też od zawsze jest jedyną drogą Kościoła (por. Redemptor hominis, 14). W duchu misyjnej współpracy i w jedności eucharystycznej - poprzez indywidualne i wspólne adoracje Najświętszego Sakramentu, a także przez świadome i pełne uczestnictwo we Mszy św., w łączności z tymi, którzy będą uczestniczyli w czerwcowym kongresie - pogłębiajmy w nas samych prawdę, że każda Msza św. daje ogromną siłę i zwiększa poczucie wspólnoty. ks. Jan Piotrowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych "Nasz Dziennik" 2008-05-31
Autor: wa