Panoramę Racławicką podziwiają Belgowie
Treść
W rotundzie wrocławskiej, gdzie znajduje się Panorama Racławicka, gościła wczoraj delegacja Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości z Brukseli. Belgowie zapoznawali się ze sposobami konserwacji płótna mistrzów Styki i Kossaka.
- Wasza Panorama jest bardzo pięknie zakonserwowana. Jestem po prostu zszokowany szczególnie efektami świetlnymi, trójwymiarowością tego płótna oraz wizerunkiem Tadeusza Kościuszki - powiedział dyrektor belgijskiego muzeum Dominik Hanson. Dodał, że w Belgii jest kilka panoram, które muszą być pilnie odrestaurowane. Wśród nich na pierwszym miejscu jest Panorama Bitwy pod Izerą namalowana przez Alfreda Basteina w latach 1920-1921. To monumentalne malowidło o wymiarach (14 x 120 m) zbliżonych do Panoramy Racławickiej przedstawia kolejne epizody bitwy, która toczyła się od 16 do 31 października 1914 roku. Jest ona bardzo uszkodzona, a jej renowacja będzie wymagała dużych nakładów finansowych. - Dlatego też - jak stwierdził dyr. Hanson - szukamy takich rozwiązań, argumentów, które przekonałyby do wsparcia tego dzieła przez potencjalnych sponsorów. Cieszymy się, że wrocławscy konserwatorzy Panoramy Racławickiej na czele z panem Ryszardem Wójtowiczem będą z nami współpracowali przy realizacji tego dzieła - dodał Hanson.
Szef Panoramy Racławickiej Romuald Nowak przypomniał, że w 1985 roku wrocławianie korzystali z pomocy amerykańskich konserwatorów, ale kilka lat później to właśnie Amerykanie zwracali się do nich z prośbą o pomoc i konkretne wskazówki. Wrocławska Panorama Racławicka należy do Światowego Stowarzyszenia Panoram, którego członkowie wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi przede wszystkim właśnie zagadnień konserwatorskich i marketingowych. W Europie jest obecnie trzynaście panoram historycznych, ale stale powstają nowe, m.in. w Dreźnie i w Lipsku.
Marek Zygmunt, Wrocław
"Nasz Dziennik" 2009-07-24
Autor: wa