Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pamiętamy ku przestrodze

Treść

Pamiętamy - nie dla siania nienawiści, nie dla rozdrapywania ran, ale ku przestrodze - do czego prowadzi polityka ludzi depczących prawo Boże. We Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z 92. rocznicą zaślubin Polski z morzem oraz 72. rocznicą pierwszej deportacji Polaków na Sybir.

Dwie ważne dla Polski rocznice uczcili 11 bm. przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. abp. Mariana Gołębiewskiego w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W homilii ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, podkreślał, że modlitwa i pamięć o wydarzeniach sprzed 72 lat nie są wyrazem rozdrapywania ran, służą przestrodze dla nas i przyszłych pokoleń, do czego prowadzi polityka ludzi nieliczących się z głosem sumienia. Kaznodzieja nawiązał także do czasów współczesnych, mówiąc, że obecnie uczestniczymy w innej wojnie - na słowa, bitwie o prawdę i obecność Pana Boga w życiu publicznym, czego jednym z przejawów jest walka o Radio Maryja i Telewizję Trwam.
Po Eucharystii odbyło się seminarium poświęcone obu rocznicom. Okolicznościowe referaty wygłosili kapitan ż.w. Józef Gawłowicz i prof. dr hab. Artur Śliwiński, który zwrócił uwagę na to, iż obecny kryzys jest kryzysem cywilizacyjnym związanym z polityką. - Żaden żywioł rynkowy nie likwiduje gospodarki morskiej. To nie był splot okoliczności, ale celowy, na dodatek jawny, akt politycznej agresji - mówił prelegent.
- II Rzeczpospolita postawiła na edukację, na korzenie Narodu, a teraz wycina się korzenie. Dlatego w ten trudny czas musimy mówić o tym, co było w przeszłości - zwracał uwagę kapitan ż.w. Zbigniew Sulatycki, prezes honorowy PSMG, wyjaśniając sens spotkania.
Podczas uroczystości we Wrocławiu kapituła nagrody Animus et Semper Fidelis Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznała doroczne odznaczenia. Za rok 2011 uhonorowani zostali: ks. infułat Stanisław Jeż z Paryża, ks. prof. dr hab. Czesław Bartnik oraz prof. dr hab. Rafał Broda.

Katarzyna Cegielska, Wrocław

Nasz Dziennik  Wtorek, 14 lutego 2012, Nr 37 (4272)

Autor: au