Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pamiętając o Wieszczu

Treść

Z okazji 150. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało wystawę "Dąb i Laur. Wieńce poświęcone Adamowi Mickiewiczowi". Na ekspozycji zgromadzono pamiątki po Wieszczu związane przede wszystkim z uroczystym pogrzebem poety w Krakowie.
- W naszym muzeum przechowywany jest zbiór mickiewiczianów. Jego początek sięga 1885 roku, kiedy to Władysław Mickiewicz, syn poety, podarował muzeum część zgromadzonych przez siebie pamiątek po ojcu. Istniała taka myśl, żeby przy Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizować oddział poświęcony Adamowi Mickiewiczowi - mówi Monika Paś, kurator wystawy.
Do powstania tego oddziału nie doszło, ponieważ muzeum borykało się z problemami lokalowymi i dysponowało wyłącznie salami w Sukiennicach. Jedną z nich przeznaczono na ekspozycję pamiątek po Adamie Mickiewiczu. Jednak z czasem przerodziła się ona w salę poświęconą również innym wybitnym Polakom i ważnym wydarzeniom historycznym.
Do kolekcji muzealnej napływały kolejne cenne eksponaty związane z osobą wieszcza. - W 1890 roku, kiedy w Krakowie odbywał się uroczysty pogrzeb Mickiewicza na Wawelu, jeden z punktów programu informował, aby delegacje przybywające na pogrzeb złożyły wieńce wykonane z materiałów trwałych w kaplicy Lipskich, u przedstawiciela muzeum - zaznacza Monika Paś. - Niemal wszystkie wieńce bezpośrednio po pogrzebie trafiły do naszych zbiorów - dodaje.
Na wystawie zobaczymy 38 wieńców niesionych podczas pogrzebu 4 lipca 1890 roku w Krakowie. Zaprezentowano ponad sto szarf (z 325 przechowywanych w muzeum), które były dołączone do wieńców z żywych kwiatów. Zapisane na nich słowa świadczą o istniejącym już w XIX wieku wielkim podziwie dla poety.
Warto zaznaczyć, że wieńce wraz z szarfami prezentowane były w sali pamiątek narodowych w Sukiennicach do 1914 roku. Następnie na ekspozycji pozostały same wieńce, a w 1939 roku wystawa została zlikwidowana. - Od tego czasu wieńce właściwie nie były pokazywane publiczności. Jest to pierwsza ich prezentacja w takim kształcie po około 60 latach - podkreśla kurator wystawy.
To co działo się w Krakowie podczas uroczystości złożenia prochów Adama Mickiewicza na Wawelu, ilustrują zdjęcia archiwalne bądź reprodukcje fotografii z pogrzebu. Ekspozycję uzupełniają m.in. wizerunki sporządzone po śmierci poety, okolicznościowe druki, afisze, odezwy, medale wybite z okazji setnej rocznicy jego urodzin, medaliki wybite z okazji odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie (26/27 czerwca 1898 roku) oraz w Warszawie (24 grudnia 1898 roku).
Wystawie towarzyszy m.in. cykl wykładów i prelekcji. Specjalną ofertę muzeum kieruje do szkół poprzez organizację warsztatów edukacyjnych, spotkań z Mickiewiczem, serwisu przewodnickiego oraz konkursu plastycznego.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2005-11-30

Autor: ab