Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pamięci Słowackiego

Treść

Biblioteka Narodowa oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z "Zeszytami Literackimi" przygotowały cykl wydarzeń kulturalnych poświęconych Juliuszowi Słowackiemu. Odbywają się one w 200. rocznicę urodzin poety.

W Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej otwarta została wczoraj wystawa zatytułowana "Wokół Balladyny". Zaprezentowane zostały na niej rękopisy poety znajdujące sie w zbiorach Biblioteki Narodowej. Najcenniejszym eksponatem jest tutaj rękopis "Balladyny" na co dzień przechowywany w skarbcu Biblioteki Narodowej. Publiczność może także obejrzeć ciekawe fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego, zarówno tych dziewiętnastowiecznych, jak i współczesnych. Na wystawie znalazły się też informacje o mniej znanych dramatach Słowackiego, tj. "Mindowe", "Krak", "Książę Michał Twerski" czy "Dziady". Wystawa będzie otwarta do 16 października (od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-18.30, w piątki, soboty i niedziele w godzinach 11.00-19.00). Wstęp wolny.
Biblioteka Narodowa udostępnia również blisko dwieście cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i dzieł Juliusza Słowackiego znajdujących się w jej zbiorach. W Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona (www.polona.pl) w kolekcji tematycznej Juliusz Słowacki obejrzeć można m.in. rękopis "Balladyny" z 1834 r., "Kraka", listy do Joanny Bobrowej i Antoniego Hłuszniewicza, pierwodruk "Kordiana" wydany nakładem autora, dziewiętnastowieczne wydania "Mazepy", "Lilli Wenedy", "Anhelliego" oraz wydania zbiorowe dzieł Słowackiego. Internauci mogą zapoznać się także z opiniami o twórczości Słowackiego wychodzącymi spod pióra Cypriana Kamila Norwida, Michała Bałuckiego czy Piotra Chmielowskiego. We wrześniu i październiku w Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się dodatkowo cykl pięciu wykładów poświęconych Słowackiemu, prowadzonych przez znawców jego twórczości.
PCz
"Nasz Dziennik" 2009-09-16

Autor: wa