Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pamięci profesorów

Treść

Społeczność akademicka Krakowa uczciła wczoraj ofiary akcji Sonderaktion Krakau. Uroczystości zainaugurowano Mszą św. w kolegiacie św. Anny. Na grobach rektorów, profesorów i pracowników krakowskich uczelni oraz w miejscach pamięci złożono kwiaty. Centralne uroczystości odbyły się w sali LXVI Collegium Novum, w historycznym miejscu, w którym gestapo 6 listopada 1939 r. podstępem zaaresztowało 183 profesorów.

Obecny na uroczystościach prof. Józef Wolski, ostatni żyjący świadek tamtych tragicznych wydarzeń, odczytał apel poległych. W sali zgromadzili się m.in. członkowie rodzin tych, którzy ponieśli śmierć na skutek przeprowadzonej przez hitlerowców akcji. Obecni byli profesorowie, wykładowcy akademiccy.
Pod pamiątkowymi tablicami w Collegium Novum i przy Dębie Wolności złożono kwiaty. Oficjalna delegacja uczelni złożyła wieńce także w koszarach 20. Pułku Piechoty przy ul. Wrocławskiej 82, gdzie aresztowani podczas Sonderaktion Krakau profesorowie przetrzymywani byli przed wywiezieniem do obozów zagłady.
W wyniku podstępnej akcji gestapo Sonderaktion Krakau brutalnie aresztowano, a następnie wywieziono do obozów w Dachau i Sachsenhausen 183 krakowskich profesorów. Tu wielu z nich straciło życie.
Podczas Uniwersyteckiego Dnia Pamięci wręczono nagrodę im. Stanisława Kutrzeby przyznawaną pracownikowi lub absolwentowi UJ za zaangażowanie w dziedzinie ochrony praw człowieka w Europie, dla umocnienia porozumienia między Polską i Niemcami. Tegorocznym laureatem został mgr Wojciech Burek. Nagroda ta została ustanowiona i ufundowana przez Uniwersytet w Heidelbergu oraz Instytut Maksa Plancka. Nagrodę po raz czwarty wręczono w tym szczególnym dniu - w rocznicę Sonderaktion - obchodzonym od kilku lat jako Uniwersytecki Dzień Pamięci.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2006-11-07

Autor: wa

Tagi: pamięć profesorów akcja AB Collegium Novum