Pamięci Fryderyka Chopina
Treść
Osiemdziesiąt lat temu, 14 listopada 1926 roku w warszawskich Łazienkach został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina. Monument, który uznawany jest dziś za jeden z symboli stolicy, zaprojektował Wacław Szymanowski.
Nie tak łatwo było wznieść kilkadziesiąt lat temu pomnik naszemu wielkiemu Polakowi i kompozytorowi. Już w liście do Towarzystwa Śpiewaczego "Arfa" z Łodzi z lutego 1912 roku dr Henryk Dobrzycki, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie, napisał: "Sprawa pomnika Chopina w Warszawie datuje się od końca roku 1901-go. Po niesłychanych wysiłkach Komitetu i trudnościach stawianych mu na każdym kroku, uzyskaliśmy nareszcie w dniu 21-szym sierpnia r. p[rzeszłego] najwyższe zezwolenie, zezwalające na wzniesienie pomnika naszemu nieśmiertelnemu pieśniarzowi - Chopinowi". W 1908 roku ogłoszono konkurs na stworzenie pomnika, który w najlepszy sposób oddawałby wielkość Chopina. Wygrał go Wacław Szymanowski. Przed twórcą monumentu piętrzyły się jednak najrozmaitsze przeszkody. Dopiero na początku 1914 roku udało mu się gipsowe elementy z górnej części pomnika wysłać do Paryża, które w zakładzie RÝne Fulda miały zostać odlane w brązie. Niestety, wybuchła I wojna światowa, która przerwała prace nad realizacją tego wspaniałego dzieła.
Po zakończeniu wojny i odzyskaniu przez Polskę niepodległości dokończono prace nad pomnikiem. Dzięki dużej subwencji ówczesnego rządu, a także składkom społecznym posąg został ukończony. Monument w brązie odlała paryska firma "Barbedienne", zaś cokół i basen zaprojektowany przez prof. Oskara Sosnowskiego wykonała z czerwonego wąchockiego piaskowca firma Urbanowskiego z Łodzi. 14 listopada 1926 roku nastąpiła uroczystość odsłonięcia pomnika Fryderyka Chopina, który stanął w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Monument przetrwał jedynie czternaście lat. W czasie II wojny światowej, 31 maja 1940 roku Niemcy wysadzili go w powietrze. Fragmenty dzieła Szymanowskiego okupanci pocięli i wywieźli w głąb Rzeszy do jednej ze swoich hut. Na pustym cokole szybko pojawił się następujący napis: "Posąg Fryderyka Chopina zburzony i zagrabiony przez Niemców odbuduje Naród".
Po II wojnie światowej zaczęto w kraju myśleć o odbudowie pomnika. W roku 1956 prof. Leon Susin na podstawie zachowanych fotografii i szkiców technicznych, a także miniaturowego odlewu posągu, wykonanego dla Szymanowskiego przez firmę Bastinellego w Rzymie, sporządził projekt nowego monumentu. Model pomnika w skali 1:1 stworzył zespół rzeźbiarzy pod kierunkiem Władysława Wasiewicza, zaś w 1957 r. odlała go Spółdzielnia "Brąz Dekoracyjny" w Warszawie. 11 maja 1958 roku zrekonstruowany pomnik stanął na swoim dawnym miejscu. Na cokole zostały wyryte również słowa Adama Mickiewicza: "Płomień rozgryzie malowane dzieje,/ Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,/ Pieśń ujdzie cało...". Od 1959 r. aż do dzisiaj przy pomniku odbywają się niedzielne koncerty chopinowskie, których organizatorem jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Piotr Czartoryski-Sziler
"Nasz Dziennik" 2006-11-14
Autor: wa
Tagi: pomnik chopina