Pamięć uczcić wierszem
Treść
Rozmowa z poetą i prozaikiem Mieczysławem Czajkowskim na temat odbywającego się w Białymstoku ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Młodych "Przekroczyć próg nadziei", którego pan Mieczysław jest pomysłodawcą i współorganizatorem.
Jaka jest historia Konkursu Poetyckiego Młodych "Przekroczyć próg nadziei"?
- Pomysł konkursu poetyckiego zrodził się w mojej głowie, kiedy zastanawiałem się, jak by można pokazać wpływ Jana Pawła II - który był również doskonałym poetą - na twórczość liryczną młodych osób. Przy wydatnej pomocy miasta udało się zorganizować konkurs poetycki. W początkowych jego edycjach, oprócz wierszy z Polski, zgłaszane były zestawy wierszy z zagranicy, m.in. z Litwy, Łotwy i Białorusi. Jednak z biegiem lat środki finansowe na organizacje kolejnych edycji konkursu zmniejszyły się i nie stać nas było w końcu na opłacanie przyjazdu i pobytu w Białymstoku młodych poetów z zagranicy. Tak więc wróciliśmy do formuły konkursu ogólnopolskiego. Dodam, że w konkursie oceniamy liryki napisane przez młodzież gimnazjalną i uczniów szkół średnich.
Co mógłby nam Pan powiedzieć o tegorocznym konkursie?
- W tym roku, w październiku, mieliśmy jubileuszową - 10. edycję naszego konkursu poetyckiego. Zgłoszono na nią około 50 zbiorów wierszy. Nadesłane zostały z terenu całej Polski, m.in. z Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Olsztyna i Suwałk. Jednak za najlepsze wiersze uznaliśmy te napisane przez młodych autorów z Białegostoku. Chociaż muszę powiedzieć, że w tym roku nie przyznaliśmy pierwszej nagrody, przyznaliśmy jedynie drugą - otrzymała ją 13-letnia gimnazjalistka, i trzecią oraz dwa wyróżnienia. Jurorami naszego konkursu byli wybitni znawcy polskiej poezji religijnej - wśród nich przewodniczący jury Waldemar Smaszcz oraz ks. Tadeusz Krahel.
Czy treść wierszy ocenianych podczas konkursu musi dotyczyć osoby sługi Bożego Jana Pawła II?
- Nie ma takiego wymogu. Treść konkursowej poezji musi jednak mieścić się w ramach wartości, które Papież Jan Paweł II całe życie głosił. Tak więc wiersze nie mogą rozmijać się z nauką Kościoła katolickiego. Niestety, trzeba powiedzieć, że do naszego konkursu literackiego zgłaszane były w tym roku liryki, które odnosiły się wprawdzie do wartości, jednak pojmowanych nie w duchu Ewangelii, więc i nie w duchu nauk wielkiego Papieża Polaka. Te wiersze niestety nie mogły wziąć udziału w konkursie poetyckim "Przekroczyć próg nadziei".
Jakie nagrody otrzymali tegoroczni laureaci?
- Mamy zasadę, że nie nagradzamy młodzieży biorącej udział w konkursie jakimiś konkretnymi sumami pieniędzy. Nagrodami zawsze są wartościowe przedmioty, przeważnie dzieła sztuki. W tym roku były to piękne ikony. Ustawiliśmy je na postumentach i tak wyeksponowane stały podczas konkursu. Później zostały uroczyście wręczone zwycięzcom.
Czy podczas tegorocznego konkursu były nawiązania do śmierci wielkiego Papieża?
- Urządziliśmy specjalny wieczór poświęcony patronowi naszego konkursu, podczas którego uczciliśmy minutą ciszy sługę Bożego Jana Pawła II.
Dziękuję za rozmowę i życzę, aby ten wartościowy konkurs trwał i rozwijał się.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 16 listopada 2005
Autor: mj