Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pamiątki z podróży

Treść

W Muzeum Regionalnym w Lubartowie oglądać można wystawę XIX-wiecznych grafik z widokami najbardziej znanych miejsc w Europie. Grafiki pochodzą z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które w swoich zbiorach ma wiele pamiątek po Sanguszkach, w tym wspomnianą kolekcję.

Obydwa miasta - Lubartów i Tarnów - łączą dawni właściciele: książęta Sanguszkowie. Ponieważ Muzeum Regionalne w Lubartowie nie posiada pamiątek po właścicielach miasta, współpracuje z placówką tarnowską. Obecnie to czwarta z kolei wystawa z jej zbiorów.
Sanguszkowie podróżowali nie tylko w celach turystycznych, lecz także dla dopełnienia edukacji czy podreperowania zdrowia - do kurortów. W czasie, kiedy nie istniała jeszcze fotografia, grafiki były dla podróżujących pamiątką, przypomnieniem i dokumentacją odwiedzonych miejsc.
Na wystawie możemy więc oglądać widoki Paryża, Londynu, Wenecji, Rzymu, innych miast europejskich, znanych kurortów, np. Vichy, Nicei, Cannes.
Przeważnie są to pojedyncze grafiki, ale znajdziemy tu też zebrane na jednej karcie najbardziej znane miejsca miasta czy kraju (np. staloryt z ok. 1840 r. - "Trzydzieści widoków Francji"). Są też przykłady ówczesnych albumów - z widokami Wenecji oraz Paryża.
Ryciny przedstawiają nie tylko panoramy miast, miejsc, ale też poszczególne kościoły, zamki, inne słynne budowle, np. Pałac Kryształowy w Londynie czyli pawilon wystawowy Wielkiej Wystawy Powszechnej, zbudowany w całości ze stali i szkła (zniszczony w czasie pożaru w 1936 r.). Wśród 55 grafik znajdują się też te z najważniejszymi budowlami i miejscami w Rzymie (m.in. z Bazyliką św. Piotra, Bazyliką św. Jana na Lateranie, z Koloseum). W kolekcji znalazła się również Oropa ze znanym włoskim sanktuarium maryjnym - tu na rycinie upamiętniającej koronację cudownego posążka Czarnej Madonny.
Wystawę ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie zorganizowali: Muzeum Regionalne w Lubartowie i Lubartowskie Towarzystwo Regionalne.
Elżbieta Skrzypek

"Nasz Dziennik" 2006-06-26

Autor: ab