Pamiątki po Marszałku
Treść
W 2004 roku do Polski powróciły pamiątki związane z Józefem Piłsudskim, od wtorku prezentuje je Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory. Na wernisażu wystawy "Pamiątki po Józefie Piłsudskim. Powrót do kraju po 65 latach" obecni byli członkowie rodziny Marszałka, w tym Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska - jego córka.
- Przez wiele lat te pamiątki wędrowały po świecie. Bardzo się cieszę, że mogą być teraz pokazane w Krakowie, który jest tak ściśle związany z osobą mojego ojca i historią Polski - mówiła Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska. Dyrektor Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, Waldemar Strzałkowski, podkreśla, że pamiątki te powróciły do kraju po 65 latach pobytu na obczyźnie. Zostały one wywiezione z Polski w 1939 r. po wybuchu II wojny światowej. Tułały się przez Rumunię, Francję, Szwecję, USA. Po licznych perypetiach na wiele lat znalazły schronienie w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie. To, że powróciły w 2004 r. do Polski, zawdzięczamy długoletnim staraniom córek Józefa Piłsudskiego: Jadwidze Piłsudskiej-Jaraczewskiej oraz dziś już śp. Wandzie Piłsudskiej. Po raz pierwszy pamiątki zaprezentowano w zeszłym roku w rodzinnym domu w Sulejówku.
Na wystawie można zobaczyć legendarną buławę pierwszego Marszałka Polski oraz najwyższe odznaczenia Józefa Piłsudskiego: Order Orła Białego, Krzyż Wielki Virtuti Militari, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zaprezentowano mundur marszałkowski, dary oficerów I Brygady Legionów: ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej (ofiarowany na imieniny 19 marca 1916 r.), szablę oficerską (podarowaną 8 sierpnia 1916 r. z okazji drugiej rocznicy wymarszu Kadrówki), srebrne klucze do stołecznego miasta Wilna (wręczone 18 kwietnia 1922 r.). Na ekspozycji umieszczono przedmioty osobiste codziennego użytku, m.in. binokle, zegarek, pióro (którym Józef Piłsudski sygnował akty prawne w latach 1919-1922, gdy pełnił urząd Naczelnika Państwa). Jest również jego koszulka do chrztu, który otrzymał 15 grudnia 1867 roku.
Wystawę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przy Rynku Głównym 35 będzie można oglądać do 20 maja.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2005-04-29
Autor: mj