Pamiątki po gospodarzach
Treść
Unikatowa wystawa "Z kolekcji Karola Stefana z Żywca, eksponaty Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz zbiory prywatne" to najnowsza propozycja żywieckiego muzeum. Jest to pierwsza w Polsce tak duża tematyczna ekspozycja poświęcona rodowi Habsburgów.
Główną częścią prezentowanych zbiorów Karola Stefana Habsburga, właściciela Żywiecczyzny w latach 1895-1933, jest kolekcja obrazów, która do roku 1939 znajdowała się w pałacu w Żywcu. Na wystawie znajdziemy także obrazy z kolekcji osób prywatnych oraz Muzeum Miejskiego w Żywcu. - W salach zamkowych udało się zgromadzić ponad dwadzieścia płócien o różnej tematyce. Do ciekawych przykładów zaliczyć można portrety cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego: Leopolda I, Franciszka I Lotaryńskiego, cesarzowej Marii Teresy - poinformował nas Tomasz Terteka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Żywcu.
Są tu także portrety monarchów innych dworów europejskich, np. Filipa II hiszpańskiego, a także właścicieli Żywca - króla Jana Kazimierza Wazy, Konstancji Krystyny z Komorowskich Wielopolskiej. Wśród koronowanych głów odnajdziemy najbliższą rodzinę ówczesnego właściciela obrazów - młodzieńczy portret Karola Stefana, portret jego żony Marii Teresy czy siostry Marii Krystyny - królowej Hiszpanii. Na szczególną uwagę zasługują też obrazy marynistyczne oraz rzeźby drewniane pochodzące ze statków Karola Stefana, admirała floty austriackiej. Osobną grupę stanowią płótna o tematyce sakralnej: "Caritas Romana", "Lot z córkami", "Adoracja Krzyża". Obrazy to przede wszystkim oleje na płótnach, oryginały oraz kopie powstałe w XVII-XX wieku. Obok płócien na wystawie znalazły się liczne fotografie oraz pamiątki związane z rodziną Habsburgów z Żywca, m.in. obrazy autorstwa arcyksiążęcej pary - pejzaże Karola Stefana oraz kwiaty Marii Teresy.
Związki Żywca z polską linią Habsburgów sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Ich ofiarność i szlachetna postawa w stosunku do Polski i Żywiecczyzny są powszechnie znane. Mieszkańcy tego regionu dobrze pamiętają postawę Habsburgów z 1939 r., gdy opowiedzieli się po stronie Narodu i państwa polskiego, za co byli prześladowani przez okupacyjne władze niemieckie. Habsburgowie mimo długiej nieobecności w naszym kraju zachowali polskie obywatelstwo i utrzymywali kontakty z Polakami. Do dziś manifestują swą polskość i przywiązanie do wiary katolickiej.
Wystawa w Muzeum Miejskim Stary Zamek w Żywcu czynna będzie do 19 marca 2006 r., codziennie w godzinach 9.00-17.00. Ceny biletów: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2006-03-03
Autor: ab