Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pakistan wspiera talibów

Treść

Służby bezpieczeństwa Pakistanu w dużym stopniu wspierały działalność bojówek Talibanu w Afganistanie - wynika z tajnego raportu NATO, którego treść wyciekła do mediów. Te doniesienia są dementowane przez władze w Pakistanie. Islamabad twierdzi, że oskarżenia o współpracę z ekstremistami "są co najmniej śmieszne".

- Jesteśmy skupieni na nieangażowaniu się w wewnętrzną politykę Afganistanu i oczekujemy także od innych państw, aby ściśle dostosowały się do tej zasady - powiedział przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Pakistanu Abdul Basit. - Stabilny i spokojny Afganistan jest przecież także w naszym interesie. Nie możemy więc pozwalać sobie na jakiekolwiek działania, które oddalają nas od osiągnięcia tego celu - komentował oskarżenia Basit. Oprócz twierdzeń, że Pakistan wspiera aktywnie talibów, w natowskim dokumencie znalazły się podejrzenia, iż rząd w Islamabadzie zna dokładnie miejsca pobytu najważniejszych liderów ugrupowań terrorystycznych.
Takimi doniesieniami zaniepokojone są Stany Zjednoczone. - Już od pewnego czasu byliśmy pełni obaw co do powiązań elementów Pakistańskich Służb Wywiadowczych (ISI) z sieciami ekstremistów - stwierdził rzecznik Pentagonu John Kirby. Jednocześnie zaznaczył, że amerykański Departament Obrony nie widział jeszcze wspomnianego raportu. Jeżeli przecieki z dokumentu się potwierdzą, wówczas będzie to pierwsze oficjalne oskarżenie Pakistanu o wspieranie talibów, o co podejrzewano tamtejsze władze już od dłuższego czasu. Raport NATO oparty jest na materiale zebranym z ponad 27 tys. przesłuchań, w których wzięło udział ponad 4 tys. pojmanych członków Talibanu, Al-Kaidy, innych ugrupowań ekstremistycznych, a także ludności cywilnej.
"Główne rezydencje wielu czołowych przedstawicieli talibów, takich jak Nasiruddin Haqqani, mieszczą się w bezpośrednim sąsiedztwie kwatery głównej ISI" - czytamy w raporcie. Jego autorzy twierdzą, że Pakistan nie tylko wspiera działania niektórych organizacji wcześniej kierowanych przez talibów, ale próbują przejąć kontrolę nad całą ich strukturą. Potwierdzenie medialnych doniesień może również pokazać powody nieudolności operacji NATO w Afganistanie.

Łukasz Sianożęcki

Nasz Dziennik Czwartek, 2 lutego 2012, Nr 27 (4262)

Autor: au