Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pacjenci 7 województw bez dodatkowych środków na świadczenia medyczne

Treść

Aż siedem oddziałów wojewódzkich NFZ nie otrzyma żadnych środków finansowych na wzrost liczby świadczeń opieki zdrowotnej. Wynika to z projektu planu finansowego NFZ na przyszły rok.

Województwa, którym nie zostały przyznane żadne środki na ten cel, to: lubuskie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Jak powiedziała nam Maria Ochman, przewodnicząca Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność", w przyszłorocznym planie NFZ niepokojące jest to, że nie przewiduje dodatkowych środków na zwiększenie dostępności do świadczeń w tych siedmiu województwach. Zgodnie z podziałem finansów NFZ oprócz środków, które zostaną przeznaczone na wynagrodzenia, pozostałe pieniądze mają być wydane na refundacje cen leków i zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny, środki pomocnicze i techniczne środki lecznicze. Okazuje się jednak, że aż siedem województw nie otrzyma środków na wzrost liczby świadczeń opieki zdrowotnej. - Zatem można stwierdzić, że pieniądze są dzielone zgodnie z prawem, ale w taki sposób, że część województw nie będzie miała środków na zwiększenie liczby świadczeń opieki medycznej. Tego jeszcze nie było - stwierdził w rozmowie z nami dr Krzysztof Filip, doradca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Jego zdaniem, z algorytmu wynika, że "wzrost jest niewielki, ale nie zerowy". Jak informuje rzecznik NFZ Renata Furman, przy podziale środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej pomiędzy oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia obowiązuje algorytm, który wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. - Ta ustawa, mówi o tym, że środków nie może być mniej niż w poprzedzającym roku. Oprócz tego są jeszcze dwa elementy, które wpływają na tę różnicę. Chodzi o naszą nową ustawę podwyżkową, gdzie jest zapisane, że dynamika wzrostu środków na refundację leków nie może być niższa niż 6 proc. i dynamika wzrostu środków na zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze nie może być niższa niż 4,5 proc. - wyjaśniła Furman. Dodała, że pomimo to, iż hipotetycznie wszystko wskazuje na to, że oddziały te nie otrzymają żadnych środków finansowych na wzrost liczby świadczeń, to Fundusz ma nadzieję, iż w ciągu roku sytuacja ta ulegnie zmianie.
Z kolei Paweł Trzciński, rzecznik ministra zdrowia, powiedział, że "w momencie, kiedy przeznaczymy środki na podwyżki dla personelu, to nie możemy zwiększyć świadczeń dla pacjentów". - Mamy taką, a nie inną sytuację, jeśli chodzi o podział środków, dlatego pacjenci muszą mieć świadomość, że zrealizowanie tych działań odbędzie się kosztem oferowanych im usług - skwitował Trzciński.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2006-08-18

Autor: wa