Przejdź do treści
Przejdź do stopki

P. Ignaszczak: Jest nadzieja na wyeliminowanie ideologicznej działalności Światowej Organizacji Zdrowia

Treść

Stany Zjednoczone oraz Argentyna wystąpiły ze Światowej Organizacji Zdrowia. Działalność WHO w odniesieniu do promocji zabijania nienarodzonych dzieci czy ideologii LGBT była w ostatnich latach coraz bardziej krytykowana. To krople drążące skałę. Miejmy nadzieję, że ten proces będzie kontynuowany i ideologiczna działalność WHO zostanie wyeliminowana – zaznaczył Patryk Ignaszczak, analityk Instytutu Ordo Iuris, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W poniedziałek, 19 maja, w Genewie rozpocznie się Światowe Zgromadzenie Zdrowia, będące najwyższym organem decyzyjnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jednym z punktów obrad ma być tzw. traktat pandemiczny. Dokument miał zostać przyjęty już 2024 roku, ale spotkał się ze sprzeciwem wielu organizacji, w tym Instytutu Ordo Iuris.

– Jeszcze nie znamy projektu tego traktatu, bo się nie ukazał. Z ostatniego raportu ze spotkania grupy roboczej, która miała opracować tekst, wynika, że dali sobie więcej czasu na ujednolicenie terminologii, przygotowanie oficjalnego tekstu. (…) Wyrażamy wstępną opinię, że traktat nie będzie tak kontrowersyjny, jak na początku, i wiele negatywnych elementów, które pojawiały się w poprzednich projektach, zostanie usunięte – powiedział Patryk Ignaszczak.

W dokumencie Światowa Organizacja Zdrowia ma zawrzeć informację, że żadne z postanowień projektu umowy nie może być interpretowane jako dające WHO uprawnień do kierowania działaniami państw. Analityk Instytutu Ordo Iuris zaznaczył w tym kontekście, że wcześniejszym pracom Światowej Organizacji Zdrowia nad zapisami traktatowymi towarzyszyło wiele kontrowersji. Przypomniał, że „WHO wielokrotnie zarzucano przejmowanie suwerenności państw członkowskich”.

– To jeden z głównym argumentów, który posłużył prezydentowi Donaldowi Trumpowi do wycofania Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia. Taki argument jest podnoszony też przez środowiska konserwatywne w innych państwach. Dlatego WHO podkreśliła, że w traktacie znajdzie się zapis, żeby załagodzić kontrowersje i rozwiać wątpliwości. (…) My obecnie mówimy o podstawie do prac, a Światowe Zgromadzenie Zdrowia najprawdopodobniej zmieni tekst traktatu, aby mógł on zostać przyjęty przez większość państw wchodzących w skład Światowej Organizacji Zdrowia. Krytyka w innych krajach była na tyle silna, że WHO jest w trudnej sytuacji. Zakładamy, że większość kontrowersyjnych postulatów zostanie usunięta z projektu traktatu – wyraził nadzieję gość Radia Maryja.

Pierwotne zapisy mówiły m.in. o decyzjach wprowadzania stanów antypandemicznych, które miałyby wpływ na międzynarodowy handel czy transport. Patryk Ignaszczak wyjaśnił, że propozycje „zakładały, że rola dyrektora generalnego WHO w procesie ogłaszania stanu antypandemicznego będzie wzmocniona”.

– W kolejnych projektach takie postanowienia zostały wyeliminowane, dlatego nie jest tak źle, jak się obawialiśmy – zapewnił.

W ostatnich latach Światowa Organizacja Zdrowia zaczęła skręcać w kierunku ideologii gender, popierając m.in. zabijanie nienarodzonych dzieci i proponując całkowitą dekryminalizację tzw. aborcji na każdym etapie ciąży. WHO stworzyła także wytyczne w kwestii edukacji seksualnej oraz w zakresie homofobii, transfobii czy tożsamości płciowej. Analityk Instytutu Ordo Iuris wskazał jednak, że „pojawiło się światełko w tunelu”.

– Stany Zjednoczone oraz Argentyna wystąpiły z organizacji. (…) Działalność WHO w odniesieniu do promocji tzw. aborcji czy ideologii LGBT była w ostatnich latach coraz bardziej krytykowana. Mieliśmy m.in. listy podpisane przez wszystkich senatorów republikańskich adresowane do prezydenta Joe Bidena, gdzie wzywano go do zaprzestania prac nad traktatem pandemicznym. To kropla, która wydrąży skałę. Miejmy nadzieję, że ten proces będzie kontynuowany i ideologiczna działalność WHO zostanie wyeliminowana – powiedział gość

Cała rozmowa z udziałem Patryka Ignaszczaka dostępna jest do odsłuchania [w tym miejscu].

radiomaryja.pl

źródło: radiomaryja.pl, 16 maja 2025




Autor: mj