Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Otwarto Arkady Kubickiego

Treść

Odnowione zabytkowe Arkady Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie zostały wczoraj oficjalnie otwarte. Ich remont trwał 14 lat i kosztował ok. 130 mln złotych.

- Odnowienie i przystosowanie do funkcji muzealnych niszczejących przez wiele lat Arkad Kubickiego to uratowanie zabytku, niebywale cennej, bo oryginalnej części Zamku Królewskiego - ocenił Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. - Przed czternastoma laty stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem. Zadaniem naszym było nie tylko (...) powierzchowne odnowienie, otynkowanie Arkad, ale przede wszystkim zabezpieczenie skarpy zamkowej o długości ponad 200 metrów, zabezpieczenie dawnych, ukrytych pod ziemią reliktów muru obronnego z pierwszych lat wieku XVII oraz zachowanie struktury budynku oficyny zamkowej z połowy wieku XVII - dodał Rottermund.
W Arkadach Kubickiego mają być organizowane m.in. wystawy, spektakle i koncerty muzyczne. W przyszłości mają one przejąć funkcję głównego wejścia do zamku, wielki hol będzie prowadził publiczność do ekspozycji muzealnych. W związku z tym założeniem będą budowlą zamkniętą, która przejmie funkcje obsługi ruchu turystycznego. W przyszłości w odtworzonych stancjach dworskich mieścić się będą m.in. sklepy, punkty gastronomiczne oraz stanowiska informacyjne. Od dzisiaj w Arkadach można zwiedzać wystawę dokumentującą badania archeologiczne w tym rejonie, prowadzone od 1995 roku, oraz prace, projekty i realizacje architekta Stanisława Fiszera, który zaprojektował adaptację Arkad Kubickiego. Prezentowane są również zdjęcia przedstawiające proces ich renowacji.
Arkady Kubickiego powstały w latach 1818-1821, według projektu architekta epoki klasycyzmu Jakuba Kubickiego, na skarpie od wschodniej strony Zamku Królewskiego w Warszawie. Były integralną częścią królewskiej rezydencji. Wkomponowane w bryłę zamku w XIX wieku scalały ogrody zamkowe w starorzeczu Wisły z ogrodami na skarpie, utrzymując jednocześnie komunikację pomiędzy Nowym Miastem a Mariensztatem.
PCz, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-04-24

Autor: wa