„Oszustwo nigeryjskie” – dwie kobiety ofiarami wyłudzenia pieniędzy

Treść
Ponad 340 tysięcy złotych straciła 60-latka z Dolnego Śląska, a 50 tysięcy 43-latka z powiatu biłgorajskiego. Obie uwierzyły w miłość rzekomego amerykańskiego żołnierza. To jeden ze sposobów wyłudzenia pieniędzy metodą nigeryjską.
Rzecznik Komendanta Głównego Policji, insp. Katarzyna Nowak, podkreśla, że internetowi przestępcy długi czas budują relację z ofiarą, a potem namawiają ją do wysłania pieniędzy przez internet.
– Najczęściej ofiarami takich oszustw padają kobiety. Niestety nie ma żadnego etapu weryfikowania tej tożsamości, którą sprawca sobie buduje. Czasami są to zdjęcia, które tak naprawdę pochodzą z internetu. Są to zdjęcia przypadkowych osób, czasami modeli. Częstym mechanizmem jest powoływanie się na to, że taka osoba jest żołnierzem z Ameryki, który szuka szczęścia w Polsce i taki sprawca chce się do nas przeprowadzić i w ten sposób buduje tę relację – mówi insp. Katarzyna Nowak.
Policja radzi, aby nie wysyłać pieniędzy osobom, których nie poznaliśmy w świecie realnym poza internetem.
Funkcjonariusze zwracają uwagę, że najczęściej przestępcy używający metody nigeryjskiej unikają bezpośredniej rozmowy telefonicznej czy wideo.
Odzyskanie środków wysłanych oszustom jest praktycznie niemożliwe, bo przestępcy ci często przebywają w odległych krajach na innych kontynentach.
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 23 maja 2025
Autor: dj