Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oszczędzanie energii - ekonomia i ekologia w domowym wydaniu

Treść

Obecnie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie ekologicznym i zdrowym stylem życia. Ten bardzo istotny i potrzebny trend wyraża się poprzez przestrzeganie pewnych zasad dotyczących codziennej egzystencji. Jest to niezwykle istotne, gdyż według wszystkich światowych ekspertów, jednym z najpoważniejszych niebezpieczeństw dla otaczającego nas środowiska, jest zbyt duża emisja do atmosfery szkodliwych substancji – przede wszystkim dwutlenku węgla, którego powstanie związane jest z produkcją energii. Tymczasem konsekwencją wydzielania się toksycznych substancji jest między innymi efekt cieplarniany, dziura ozonowa, smog czy kwaśne deszcze. To z kolei doprowadza do powstawania anomalii pogodowych, zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory i inne groźne choroby (poprzez docieranie na ziemię promieniowania ultrafioletowego), sprzyja pojawianiu się alergii. Co więcej, kwaśne deszcze negatywnie oddziałują na gleby, lasy i budynki. Weźmy sobie to do serca i dowiedzmy się, jak oszczędzać energię.


Zasady ułatwiające oszczędzanie energii
Pierwszą zasadą, dzięki której zaoszczędzimy energię jest wyłączanie światła w pomieszczenia, w których nikogo nie ma. Bardzo często zdarza się nam na chwilę wejść do jakiegoś pokoju i po wyjściu zapomnieć o włączonej lampce czy żyrandolu. Jest to szczególnie popularne w miejscach publicznych, gdzie nie interesują nas hipotetyczne rachunki na prąd. Kolejnym krokiem ku ekologicznemu stylowi życia jest wyłączanie nieużywanych urządzeń elektrycznych. W wielu domach nieustannie gra telewizor, radio czy komputer, mimo że nikt aktualnie z nich nie korzysta. Koniecznie trzeba walczyć z tym nawykiem! Równie powszechnym widokiem jest pozostawiona w gniazdku ładowarka do telefonu, laptopa lub innych urządzeń zasilanych prądem. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale ładowarka, do której nie jest podpięty żaden sprzęt również pobiera prąd. Dobrym nawykiem jest wyłączanie urządzeń, a nie pozostawianie ich w uśpieniu, gdyż tryb stand-by wykorzystuje energię elektryczną. Pamiętajmy o tym kończąc korzystanie chociażby z komputera, radia czy drukarki. Warto zaopatrzyć się w listwy z wyłącznikiem. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można wyłączyć wszystkie podłączone do niej urządzenia, które mimo, że nie były używane, to czerpały energię. Równie niepoprawnym nawykiem jest wietrzenie pomieszczenia przy włączonym ogrzewaniu. Jeżeli mamy możliwość sterowania nim warto wyłączyć je na czas odświeżania pomieszczenia. Kolejna zasada, związana jest z zakupem sprzętu AGD. Wybierając konkretne urządzenie zwróćmy uwagę na oznaczenie klasy energetycznej (A – najbardziej oszczędne, G – najmniej oszczędne). Ciekawym rozwiązaniem oszczędzania energii i jednocześnie płacenia mniejszych rachunków za prąd jest wybór odpowiedniej taryfy grzewczej. Zazwyczaj w ofercie dostępne są różne plany taryfowe. Warto zatem dopasować pobór i opłaty do naszego trybu życia. Gdy wracamy z pracy wieczorem, a w dzień nikt nie korzysta z prądu, to  najkorzystniejsza będzie taryfa, gdzie energia jest znacznie tańsza w godzinach popołudniowych. Ostatnia z rad, dotyczy wymiany żarówek. Dotychczasowe możemy zastąpić żarówkami odznaczającymi się mniejszym poborem energii, punktowymi, LED lub energooszczędnymi. Pamiętajmy również o oświetleniu tylko tych stref mieszkania, w których jest to konieczne.
Jak odczytać licznik prądu?
Podstawą do rozliczenia zużycia energii elektrycznej jest miernik, liczący w kWh zużycie prądu. Sprawdzenie stanu liczników jest istotne wtedy, gdy dotyczy nas rozliczenie rzeczywiste i korzystamy z licznika indukcyjnego. Jest to najstarszy rodzaj liczników, w których niemożliwy jest zdalny odczyt przez dostawcę. Przy liczniku indukcyjnym trzeba podać stan zużycia kWh oznaczony miernikiem, bez zer na przedzie i w pełnych kilowatogodzinach. Gdy posiadamy licznik elektroniczny lub inteligentny, wartość zużytej energii najczęściej wyrażona jest kodem, znajdującym się w górnym lewym rogu wyświetlacza. Gdy korzystamy z taryfy całodobowej w liczniku uwzględniane jest tylko całkowite zużycie kWh. Z kolei w przypadku posiadania taryfy dwustrefowej stan licznika wskazuje wartość dla obu stref. Więcej informacji na temat, jak odczytać licznik prądu znajdziesz tutaj: 
https://www.rwe.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/licznik-bez-tajemnic.

Autor: Monika Kowalczuk

Tagi: Oszczędzanie energii ekonomia i ekologia w domowym wydaniu