Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oświetlenie LED: fakty i mity

Treść

Technologia LED zdobywa coraz to większe uznanie i coraz to szersze zastosowanie w zarówno gospodarstwach domowych, jak i w największych halach produkcyjnych. Stosowane oświetlenie przez lata dorobiło się wielu mitów, które bywają mylące i które często nie posiadają żadnego pokrycia w rzeczywistości.

Zebraliśmy wszystkie te najpopularniejsze, krążące opinie, aby obalić je (lub potwierdzić) raz na zawsze!

Oświetlenie LED jest drogie.

Mit. Owszem, panuje obecnie przekonanie, że LEDy to jedna z droższych opcji. Warto jednak zaznaczyć, że w ujęciu finansów ważny jest zarówno jednorazowy wydatek, jak i wydajność, która skutkuje brakiem wydatków w przyszłości.

I tak oto jednorazowy wydatek na żarówkę LED może być dotkliwy dla portfela (zwłaszcza, jeśli porównamy go z cenami żarówek klasycznych), ale tą wyższą cenę determinuje trwałość. Obecnie szacuje się, że żarówka zwykła posiada żywotność rzędu 1000 godzin, co w dużym uproszczeniu daje nam 200 dni nieprzerwanej pracy, wynoszącej około 1000 zł. W tymi czasi 16W dioda LED zużyje 1/6 energii, którą wycenia się na zaledwie 300 zł. W ten sposób żarówka LED znacząco przoduje nad innymi, ostatecznie wygrywając z pierwotnie tańszymi propozycjami. Porównując więc koszty i ceny warto spojrzeć na ten element nieco szerzej, stosując tzw. kalkulatory efektywności, które udostępniają producenci sprzętu oświetleniowego.

Żarówki LED emitują mniej światła niż żarówki tradycyjne.

Mit. Żarówki LED emitują podobną ilość światła co swoje starsze siostry – żarówki klasyczne, a także świetlówki. Ich różnica (i najpewniej prowodyr do powstania tegoż mitu) polega na tym, że zużywają przy tym dużo mniej energii. Co więcej, barwa światła zarówno jednej, jak i drugiej propozycji jest niezwykle naturalna i doskonała do stosowania w gospodarstwach domowych.

Aby to zrozumieć posłużmy się przykładem: żarówka LED marki X o mocy 7W jest tak samo jasna co klasyczna żarówka marki Y o mocy 60W (czyli niemalże 10krotnie większej).

Żarówki LED działają wiecznie.

Mit. Owszem, oświetlenie w typie LED jest niezwykle trwałe, ale ostatecznie – ograniczone. Warto jednak nadmienić, iż pomimo ich „śmiertelności” świecą niemalże tak samo równo zarówno na początku, jak i na końcu swojej żywotności.

Aby poznać szacowaną długość życia żarówki warto przeczytać informacje, które zawierają na opakowaniach producenci. Ci, bardzo często, komunikują o czasie trwałości, uprzedzając konsumentów, kiedy strumień światła zmniejszy się o 70%.

Rada I: produkty tanie, które deklarują żywotność rzędu 50 tysięcy godzin są niezwykle podejrzane i powinni wzbudzić twoją niechęć. Postaw więc na zaufanych producentów i sprawdzone sklepy internetowe, oferujące np. żarówki, opaski kablowe, zasilacze LED czy oprawy oświetleniowe.
Żarówki LED nie są wytrzymałe.

Mit. Żarówki LED nie posiadają żarników, szkła, kruchych lub ruchomych części, przez co cechują się dużą wytrzymałością i trwałością. Renomowane i prestiżowe firmy organizują również testy, których celem jest stworzenie produktu zgodnego z międzynarodowymi standardami, oznaczonymi skrótem IEC.

Rada II: Żarówki LED są trwałe również w niskich, ujemnych temperaturach, dlatego chętnie stosuje się je w np. chłodniach czy w branży przemysłowej.

Światło LED jest niezdrowe dla oczu.

Mit. Pogląd jakoby oświetlenie LED było nieodpowiednie do pracy przy biurku jest dość powszechnie i zupełnie niepotwierdzone wiarygodnymi badaniami czy źródłami. Do tej pory uznaje się, że światło LED jest bezpieczne dla oczu w dokładnie takim samym stopniu co inne, sztuczne źródła światła.

Co więcej - ich światło nie jest skupione w jednym punkcie, a intensywność nie różni się od np. halogenów, dzięki czemu z powodzeniem można ich stosować w biurach, fabrykach czy szkołach.

Wszystkie te cechy potwierdzają szczegółowo prowadzone testy i atesty bezpieczeństwa, o których przeczytasz na opakowaniu.

Autor: Silesian