Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ostrzeżenie z Brukseli

Treść

Od lipca Polska ma wprowadzić wizy dla obywateli Rosji, Ukrainy i Białorusi. Przyjęcie takiego rozwiązania jest podyktowane wymogami Unii Europejskiej. Jak napisał wczoraj jeden z tygodników, "nad Polską wisi groźba wielomilionowej grzywny na rzecz Unii". Chodzi o to, że za kilkanaście dni rządowi w Warszawie ma zostać przesłany list ostrzegawczy od Guentera Verheugena, komisarza Unii ds. rozszerzenia, w sprawie opóźnień we wprowadzaniu wiz dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.
Grzywna ma być karą za opóźnienia we wprowadzaniu wiz dla obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy. Według dyrektyw UE, wprowadzenie wiz ma uszczelnić wschodnią granicę Polski. Rozmowy na ten temat zakończono już z Białorusią i Ukrainą, toczą się jeszcze negocjacje z Federacją Rosyjską. Wiz nie będzie można wydawać na granicy, tylko w konsulatach. Szacuje się, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie musiało przygotować około miliona wiz rocznie dla obywateli tych trzech krajów. Polscy urzędnicy przekonują, że wizy bez żadnych opóźnień zostaną wprowadzone w przewidzianym wcześniej terminie. Innego zdania jest jednak Bruksela. Jeśli nie wywiążemy się z wcześniej przyjętych zobowiązań, Polska może nawet zostać pozwana przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu - twierdzi jeden z tygodników.
W piątek we Wrocławiu odbędzie się coroczne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE). Szefowie dyplomacji omówią bieżące aspekty współpracy w ramach IŚE, koncentrując się przede wszystkim na aktualnej sytuacji politycznej w Europie Południowo-Wschodniej oraz zapoznają się z perspektywami rozwoju współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy ze względu na rozszerzenie UE. Do IŚE, której obecnie przewodniczy Polska, należy 17 państw, m.in. Albania, Białoruś, Czechy, Ukraina, Włochy.
Robert Popielewicz
Nasz Dziennik 10-06-2003

Autor: DW