Ostatnia Wigilia naszych w Iraku
Treść
Misja polskich żołnierzy w Iraku zakończy się 31 października 2008 roku. Decyzja ta, podjęta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jest efektem kompromisu z rządem. Obecnie polscy żołnierze przebywają w Iraku na mocy postanowienia prezydenta, które określa czas ich misji do końca br.
Polski kontyngent wojskowy stacjonuje w Iraku od 2003 roku. Obecna, 9. zmiana, liczy około 900 żołnierzy.
- Pan prezydent podpisał w piątek postanowienie o przedłużeniu polskiej misji w Iraku do 31 października 2008 roku. Oczywiście to był kompromis. Jak to z kompromisami bywa - nie są idealne, ale ten daje rządowi czas na porządne przeprowadzenie tej misji. To ważne, bo nasz kontyngent zrobił bardzo dużo dobrego w Iraku - zaznaczył w sobotę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak.
Rząd skierował do prezydenta wniosek w tej sprawie we wtorek. Stasiak podkreślił, że przy podejmowaniu decyzji bardzo ważne było to, że zostały udzielone honorowe gwarancje rządowe, iż cała operacja zostanie przeprowadzona w sposób rzetelny ze szczególną troską o polskich żołnierzy, ale także przy uzgodnieniu całego harmonogramu z naszymi partnerami w Iraku - władzami tego kraju i Amerykanami. Rząd zapewnia, że jest przygotowany precyzyjny plan wycofania naszych wojsk - na ten temat Stasiak będzie chciał rozmawiać z Ministerstwem Obrony Narodowej i sejmową Komisją Obrony Narodowej, bez "dublowania" czy "tworzenia alternatywnych scenariuszy". Według szefa BBN, prezydent kierował się przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa naszych żołnierzy w Iraku.
Na początku grudnia przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego informowali posłów sejmowej Komisji Obrony, że wstępne plany zakładają, iż "zasadniczy" proces wycofywania wojsk z Iraku miałby rozpocząć się w czerwcu. Szef MON Bogdan Klich, pytany o harmonogram wycofywania wojsk, nie chciał ujawnić szczegółów. Jak zapowiedział, zostaną one przedstawione, gdy ten proces się rozpocznie.
Izabela Borańska
"Nasz Dziennik" 2007-12-24
Autor: wa