Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Osoby konsekrowane służą życiu

Treść

Osoby konsekrowane nigdy nie były obojętne na trudności, z jakimi spotykał się człowiek, podejmują troskę o życie człowieka, nie tylko swoich współwyznawców, ale także tych, którzy odrzucają Boga - mówił ks. bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, podczas wczorajszej konferencji w sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie. Konferencja poprzedziła 13. Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony 2 lutego - w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Zakony w Polsce prowadzą 30 domów samotnej matki i dziecka, 55 domów dziecka, 35 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, 115 tego typu placówek dla dzieci, 19 - dla osób uzależnionych, 7 hospicjów, 13 przychodni lekarskich, 10 aptek i 6 szpitali. Ksiądz biskup Gurda zauważył, że obecnie bardzo ważną sprawą jest troska o poczęte dzieci, których życie jest zagrożone z powodu trudnej sytuacji ich matek. Dlatego tak cenna jest posługa podejmowana przez zakony żeńskie, które organizują np. "okna życia", zapewniając pełną opiekę pozostawionym w nim anonimowo dzieciom. Funkcjonują one już w Krakowie, Częstochowie i Warszawie. Niebawem powstaną w kolejnych polskich miastach - Ełku, Tarnowie i Poznaniu. Siostra Wanda Kmiecik ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi podzieliła się informacją, że 20 grudnia w warszawskim "oknie życia", którym siostry się opiekują, mogły uratować pierwsze dziecko - 5-dniowego chłopczyka.
Matka Weronika Sowulewska, kamedułka przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych, podkreśliła, iż zakony kontemplacyjne swą troskę o życie ludzkie przejawiają głównie przez modlitwę, odpowiadając w ten sposób na prośby rodzin, osób, które o nią proszą. Siostry modlą się w intencji dzieci nienarodzonych, wynagradzając również za grzechy przeciw życiu. Zakony kontemplacyjne pokazują współczesnym, iż życie duchowe ma większą wartość od życia materialnego. Niemniej jednak siostry doceniają pomoc materialną, bez której trudno byłoby im funkcjonować.
Podczas konferencji zaprezentowana została również strona internetowa www.zyciezakonne.pl, na której można znaleźć informacje o zakonach, a także często poszukiwane adresy aptek, szpitali, noclegowni, domów pomocy społecznej .
Małgorzata Jędrzejczyk
"Nasz Dziennik" 2009-01-30

Autor: wa