Osiem spojrzeń na Pana Jezusa #8 Wobec pychy
Treść
Chęć dominacji i wiążące się z nią podporządkowywanie, wykorzystywanie i instrumentalizowanie innych jest dzisiaj, niestety, jednym z głównych motorów działań instytucji czy nawet zwykłych relacji ludzkich.
Ciekawe, że pierwszy katechizmowych „grzechów głównych” u Ewagriusza zajmuje ostatnie miejsce. Również związek pychy z próżnością nie jest w pełni jasny: środkiem przeciwko obu jest pokora. Demon pychy „namawia mnicha, aby nie uznawał Boga za wspomożyciela, lecz by sądził, że sam jest źródłem swych prawych czynów, a także by pysznił się przed braćmi mając ich za głupców, gdyż nie pojmują wszyscy jego [rzekomej] wielkości”. W tym przypadku nie chodzi tylko o aspiracje do centralnej pozycji i wypływających z tego konsekwencji, ale i działanie – a dokładniej mówiąc władzę – która z tej pozycji wynika. Chęć dominacji i wiążące się z nią podporządkowywanie, wykorzystywanie i instrumentalizowanie innych jest dzisiaj, niestety, jednym z głównych motorów działań instytucji czy nawet zwykłych relacji ludzkich. Tutaj być może najbardziej ujawniają się konsekwencje sekularyzacji. Patrząc na pychę z szerszej perspektywy teologicznej można stwierdzić, iż im dalej od kontemplowania i przeżywania Tajemnicy Paschalnej Pana Jezusa, tym łatwiej pysze wypełnić serce i życie.
Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.
Żródło: cspb.pl, 29 października 2020
Autor: mj