Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oscary zbojkotowane

Treść

Podczas tegorocznego rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów, niektórzy aktorzy wyrazili swój całkowity sprzeciw wobec agresji amerykańskiej w Iraku. Wielu twórców filmowych pojawiło się na uroczystości z przypiętymi do ubrań antywojennymi znaczkami. Ceremonia wręczenia złotych statuetek odbywała się w nocy z niedzieli na poniedziałek (czasu polskiego) w Kodak Theater w Los Angeles.
Największą liczbę statuetek, bo aż 6, zdobył niemoralny musical "Chicago". Film otrzymał nagrody w następujących kategoriach: najlepszy film, drugoplanowa rola dla aktorki Catherine Zeta-Jones, scenografia, kostiumy, montaż oraz dźwięk. Trzema złotymi statuetkami został wyróżniony "Pianista", będący ekranizacją wspomnień kompozytora i pianisty, Żyda polskiego pochodzenia - Władysława Szpilmana. Nagrodę za reżyserię otrzymał Roman Polański, który nie mógł odebrać nagrody osobiście, gdyż w USA obowiązuje nakaz jego aresztowania za wcześniejsze przestępstwo. Za scenariusz-adaptację - Ronald Harwood, a za główną rolę męską - Adrien Brody, odtwórca postaci Szpilmana. Odbierając statuetkę, aktor powiedział, że należy modlić się o pokój niezależnie od wyznawanej wiary. Za najlepszego aktora w roli drugoplanowej uznano Chrisa Coopera, który wystąpił w filmie "Adaptacja".
W kategorii najlepszy dokument nagrodę akademii za film "Bowling for Columbine", stanowiący manifest przeciw przemocy i amerykańskiemu kultowi broni palnej, odebrali Michael Donovan i Michael Moore. W swoim wystąpieniu Moore skrytykował prezydenta Busha i prowadzone przez niego działania zbrojne. Do tragedii wojny nawiązała również Nicole Kidman, zdobywczyni nagrody w kategorii aktorki w roli pierwszoplanowej w filmie "Godziny" w reżyserii Stephena Daldry'ego. Statuetkę za rolę drugoplanową w musicalu "Chicago" otrzymała Catherine Zeta-Jones. Nagrodę za animowany film pełnometrażowy przyznano obrazowi "Spirited Away" w reżyserii Hayao Miyazaki. W kategorii dokument krótkometrażowy nagroda przypadła "Twin Towers" Billa Guttentaga i Roberta Davida Porta. Oscara w kategorii film zagraniczny otrzymał "Gdzieś w Afryce" w reżyserii Caroline Link (Niemcy)
Swój udział w gali oscarowej odwołał fiński reżyser Aki Kaurismaeki, którego film "Człowiek bez przeszłości" był nominowany do Oscara. Zaprotestował w ten sposób przeciwko wojnie z Irakiem. W liście do organizatorów Kaurismaeki napisał, że rząd Stanów Zjednoczonych "właśnie szykuje się do zbrodni przeciwko ludzkości, opierając się na bezwzględnych interesach ekonomicznych". "Z tego względu nie weźmiemy udziału w uroczystości" - dodał reżyser w imieniu swoim oraz swoich współpracowników ze studia filmowego Sputnik, które film wyprodukowało. Swój udział odwołali także m.in. Tom Hanks i Elizabeth Taylor.
Anra, PAP
Nasz Dziennik 25-03-2003

Autor: DW