Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Organizacje społecznie szkodliwe

Treść

Jak ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie definiuje działalność pożytku publicznego? Musi być ona społecznie użyteczna, prowadzona przez organizację pozarządową w sferze zadań publicznych takich jak: pomoc społeczna, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, kultura, nauka, oświata i wychowanie, promocja i organizacja wolontariatu. Niestety, w rzeczywistości nawet te organizacje, które zasługują raczej na miano społecznie szkodliwych, zdobyły status "pożytku publicznego". Przyglądajmy się więc uważnie organizacjom, na które postanowimy przekazać 1 proc. swojego podatku dochodowego!
Status organizacji pożytku publicznego oprócz prawa do otrzymywania wpłat z 1 proc. podatku od obywateli uprawnia organizacje do korzystania z wielu przywilejów. Przysługuje im zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych, które dotyczy dochodów przeznaczonych na cele statutowe. Ponadto organizacje pożytku publicznego mogą korzystać ze zwolnień i obniżek w podatku od nieruchomości, zwolnień z podatku od czynności cywilnoprawnych, zwolnień z opłat skarbowych oraz opłat sądowych w sprawach cywilnych. Status organizacji pożytku publicznego daje także preferencje związane z nieruchomościami będącymi własnością Skarbu Państwa, a także nieodpłatny, ułatwiony dostęp do publicznego radia i telewizji.
Niestety, wśród ponad 2 tys. organizacji, które uzyskały już status publicznie pożytecznych i mogą korzystać z tych przywilejów, obok podmiotów niosących pomoc rodzinie, chorym, młodym i wszystkim potrzebującym, znalazły się i te, które zasługują raczej na miano społecznie szkodliwych. Wśród organizacji pożytku publicznego są m.in. liczne organizacje feministyczne jawnie opowiadające się za legalizacją zabijania dzieci poczętych czy za antykoncepcją (Demokratyczna Unia Kobiet, Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych "Ośka"). Status publicznie pożytecznych otrzymały również gejowskie organizacje "Kampania przeciw Homofobii" i Stowarzyszenie "Lambda".
Przyglądajmy się więc uważnie organizacjom, na które postanowimy przekazać 1 proc. swojego podatku, gdyż często za hasłami o służbie człowiekowi i działalności charytatywnej stoi ideologia skierowana przeciwko człowiekowi. Wśród organizacji pożytku publicznego są m.in. liczne "charytatywne" kluby Rotary i Lions, które według badaczy masonerii stanowią w rzeczywistości swoiste masońskie przedszkola, umożliwiające obserwację osób, które potem zaprosi się do loży. Rotary Club powstał w 1905 r. w Chicago. Założył go niejaki Paul Harris. Z każdego słownika masońskiego możemy się dowiedzieć, że był on amerykańskim masonem. Jego następca i prekursor ruchu rotariańskiego w USA i Europie Homer W. Wood również był znanym masonem. Kolejną niebezpieczną społecznie organizacją, która uzyskała status organizacji pożytku publicznego, jest Wolna Szkoła Waldorfska prowadząca placówki edukacyjne w oparciu o antypedagogikę antropozofa Rudolfa Steinera, która bazuje na okultyzmie i spirytyzmie.
Jak widać, warto dokładnie prześledzić działalność organizacji pożytku publicznego, zanim przeznaczymy na nie swoje pieniądze. Nazwy niektórych z nich - tak jak w przypadku Fundacji Edukacji Międzynarodowej - brzmią niewinnie i dopiero po wejściu na internetowe strony fundacji dowiadujemy się, że powstała ona m.in. z inicjatywy Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, Konsulatu Francji we Wrocławiu i Stowarzyszenia Klub Rotariański we Wrocławiu. Jej celem jest głównie wspieranie "działań edukacyjnych kształtujących tożsamość regionalną". Fundacja współpracuje z Polską Fundacją im. Roberta Schumana i Fundacją im. Stefana Batorego.
Pełna lista organizacji pożytku publicznego znajduje się na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: http://opp.ms.gov.pl. Informacje na ten temat można także uzyskać w urzędach miejskich i wojewódzkich.
Beata Andrzejewska

"Nasz Dziennik" 2005-01-12

Autor: kl