Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Orędzie na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Treść

„Komunikacja powinna budować mosty, leczyć rany i dotykać serc ludzi”. To jedna z myśli, którą znajdziemy w przesłaniu papieża Franciszka na 50. już Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego temat, „Komunikacja i miłosierdzie – owocne spotkanie”, został ogłoszony 29 września ubiegłego roku, w święto Archanioła Gabriela, patrona ludzi radia.

Ojciec Święty nawiązuje w dokumencie do trwającego Roku Miłosierdzia.

„To, co mówimy i jak mówimy, każde słowo i każdy gest powinny móc wyrazić współczucie, czułą troskę i przebaczenie Boga dla wszystkich. Miłość ze swej natury jest komunikacją, prowadzi do otwarcia, a nie do izolowania się” – czytamy w przesłaniu.

Ważnym wskazaniem papieża Franciszka jest odniesienie funkcji mediów do roli pojednawczej, którą mogą spełniać. Komunikacja bowiem ma jego zdaniem moc budowania mostów, sprzyjania spotkaniu i integracji, ubogacając w ten sposób społeczeństwo.

„Słowa mogą przerzucać mosty między ludźmi, rodzinami, grupami społecznymi,  narodami. Jest to możliwe zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i cyfrowej. Dlatego słowa i działania powinny nam pomóc wyjść z zaklętego kręgu potępień i zemsty, które stale wpędzają w matnię osoby i narody, prowadząc do wyrażania się przesłaniami nienawiści” – pisze Papież.

Ojciec Święty w kontekście Roku Jubileuszowego apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli, by odkrywali na nowo moc miłosierdzia, uzdrawiać porozrywane relacje i przywrócić pokój i zgodę między rodzinami oraz we wspólnotach.

Ojciec Święty daje także pewne wskazania dotyczące języka polityki i dyplomacji. Winien on być inspirowany miłosierdziem, które

Autor: mj