Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ordynariat anglikański w USA

Treść

W USA powstanie ordynariat personalny dla byłych wiernych Wspólnoty Anglikańskiej, zdecydowała wczoraj Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych.

Formalnie ordynariat personalny w USA powstanie 1 stycznia przyszłego roku, w uroczystość Matki Bożej Rodzicielki - ogłosił watykański delegat ks. kard. Donald W. Wuerl, dziękując biskupom za wsparcie w tworzeniu jego struktur. Jak powiedział, w minionych dniach otrzymał list od ks. kard. Williama Josepha Levady, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, informujący o aprobacie Ojca Świętego Benedykta XVI.
Szacuje się, że do ordynariatu, który powstanie już za kilka miesięcy, może przystąpić nawet 2 tys. osób. Ksiądz kardynał Wuerl przypomniał, że wierni ze wspólnot z diecezji Fort Worth i archidiecezji waszyngtońskiej już przystąpili do pełnej jedności z Kościołem katolickim, chociaż formalnie ordynariat nie został jeszcze utworzony. Pierwsza taka struktura powstała w Anglii, jednak jak zwraca uwagę ks. prof. Przemysław Kantyka, dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL, ordynariaty personalne nie rozwiążą kwestii jedności chrześcijan. Byłaby ona przywrócona, gdyby udało się uzyskać pojednanie z całą wspólnotą chrześcijańską. Jest to działanie ratunkowe. Ksiądz Kantyka dodaje, że jest to rozwiązanie dla wiernych, którzy nie znajdują dla siebie miejsca w Kościele anglikańskim, wprowadzającym nowe, liberalne wypaczenia, jak kapłaństwo kobiet, święcenia gejów i błogosławienie związków homoseksualnych.
- Zarówno konwersja, jak i ekumenizm należą do przedziwnych działań Bożych - mówi ks. dr Sławomir Pawłowski z sekretariatu Komisji ds. Ekumenicznych, zwracając jednocześnie uwagę, że nie należy mylić jednego z drugim. Dodaje jednak, że bez ruchu ekumenicznego przejście wiernych Wspólnoty Anglikańskiej do Kościoła katolickiego nie byłoby możliwe.
W związku z przyłączeniem się do jedności z Rzymem powstaje wiele praktycznych pytań, nie tylko o prowadzenie liturgii, ale również o przejście i formację byłych duchownych anglikańskich. Dlatego też, jak poinformował ks. kard. Wuerl, Stolica Apostolska zaakceptowała program katechez dla anglikańskich zgromadzeń, które chcą dołączyć do ordynariatu. Ksiądz kardynał przypomniał, iż do watykańskiej dykasterii nauki wiary wpłynęło już 67 zapytań od anglikańskich duchownych chcących włączyć się do wspólnoty Kościoła katolickiego. Wstępne zatwierdzenie otrzymało 35 wniosków, co oznacza, że księża mogą przejść proces oceny psychologicznej, weryfikacji niekaralności i uzyskania poparcia lokalnych biskupów katolickich. Anglikańscy duchowni, którzy są w związku małżeńskim, otrzymają święcenia kapłańskie, ale nie będą mogli otrzymać sakry biskupiej. Zaaprobowany został również program formacji przyszłych kapłanów. W oparciu o te wytyczne edukację i formację prowadzi już St. Mary´s Seminarium w Houston. Natomiast specjalne teksty liturgiczne opracowuje watykańska komisja ds. ordynariatów.
Ordynariaty personalne powstają na mocy konstytucji apostolskiej "Anglicanorum coetibus" Benedykta XVI z 2009 roku. Pod względem prawnym mają charakter diecezji. Dzięki nim byli wierni anglikańscy mogą powrócić do pełnej komunii z Kościołem katolickim, zachowując niektóre elementy specyficznego duchowego i liturgicznego dziedzictwa anglikańskiego.

Agnieszka Gracz

Nasz Dziennik  Czwartek, 17 listopada 2011, Nr 267 (4198)

Autor: au