Order Krzyża Wojskowego

Treść
18 lipca 2006 r. Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lena Dąbkowska-Cichocka zaprezentowała w Sejmie zgłoszony z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 9 czerwca 2006 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach.
Projekt ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowisk wojskowych, a szczególnie żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych. Nowy order ma być nagrodą za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w Kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju.
Nazwa proponowanego orderu – Order Krzyża Wojskowego – odpowiada historycznej, potocznej nazwie najstarszego polskiego odznaczenia wojskowego Virtuti Militari i przywraca to pojęcie współczesnym Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej. Krzyżem Wojskowym bowiem zwyczajowo nazywano Order Wojskowy Księstwa Warszawskiego, a Order Wojskowy Polski z czasów Królestwa Polskiego i Powstania Listopadowego zwano z kolei Krzyżem Wojskowym Polskim.
Proponowany Order nawiązuje do najstarszej polskiej tradycji odznaczeniowej także podziałem na trzy klasy, a jednocześnie odpowiada współczesnej i perspektywicznej skali zaangażowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacjach wsparcia pokoju i operacjach przeciw terroryzmowi.
Symbolika i kolorystyka Orderu Krzyża Wojskowego nawiązuje do tradycji oręża polskiego, sięgając po najstarsze symbole państwowości polskiej. Order Krzyża Wojskowego ma kształt krzyża kawalerskiego. Krzyż zwieńczony jest koroną Chrobrego, na jego awersie znajduje się srebrny orzeł państwowy, zaś na rewersie wizerunek miecza koronacyjnego Piastów – Szczerbca oraz napis „Milito pro Patria” – „Walczę dla Ojczyzny”, stanowiący dewizę Orderu i nawiązujący do szczytnych celów jakie na przestrzeni wieków przyświecały kolejnym pokoleniom żołnierzy polskich składającym przysięgę wojskową. Wstęga orderowa ma barwę granatową z karmazynowymi paskami po bokach, co stanowi nawiązanie do tradycyjnie polskiej barwy munduru wojskowego z okresu, kiedy powstawał mundur narodowy.
Kapituła Orderu z Kanclerzem na jej czele odzwierciedla polską odrębność organizacyjną orderów wojennych i wojskowych. Kanclerza oraz członków Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego powoła Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej spośród pierwszych dwunastu odznaczonych Orderem. Ocenia się, że w pierwszym roku funkcjonowania nowego Orderu odznaczonych może zostać około 20 osób za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie operacji prowadzonych w latach 2003 – 2006, zaś w latach następnych do 10 osób rocznie w zależności od skali zaangażowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacjach wsparcia pokoju i operacjach przeciw terroryzmowi.
Projekt przedłożonej ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach został opracowany w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez powołany decyzją Szefa Kancelarii zespół specjalistów, w składzie którego znalazło się grono ekspertów z dziedziny falerystyki oraz historii i tradycji oręża polskiego.
fot.: projekt Krzyża Srebrnego Orderu Krzyża Wojskowego
www.prezydent.pl
Autor: wa