Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oratorium na urodziny Papieża

Treść

W kieleckim amfiteatrze na Kadzielni odbyła się prapremiera utworu skomponowanego dla Papieża, zatytułowanego "Tu es Petrus". Tekst napisał Zbigniew Książek, muzykę skomponował Piotr Rubik. Wystąpiło około dwustu wykonawców, w tym soliści Mieczysław Miecznikowski i Janusz Radek oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej i Chór Kameralny "Fermata", którymi dyrygowała Ewa Robak. Oratorium obejrzało na żywo około siedmiu tysięcy ludzi.
Po "Golgocie Świętokrzyskiej" "Tu es Petrus" jest kolejnym niezwykłym utworem napisanym przez tych samych twórców. Dzieło dedykowane Janowi Pawłowi II staje się hołdem dla człowieka, którego my wszyscy pragniemy widzieć w gronie świętych. Początkowym założeniem autorów było wystawienie oratorium przed Janem Pawłem II z okazji Jego 84. urodzin. Tak się nie stało, gdyż tekst nie został skończony na czas. Twórcy dzieła nie przewidzieli, że "Tu es Petrus" zabrzmi jako żałobne requiem.
Inspiracją do napisania oratorium były przede wszystkim "Medytacje nad Księgą Rodzaju" z "Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II. To mocne słowa, niosące olbrzymi ładunek emocjonalny, który podkreślają muzyka i śpiew. W oratorium pojawia się łacińska sentencja "Non omnis moriar", co oznacza "Nie wszystek umrę" ("Będę żył w moich utworach"), odnosząca się głównie do wybitnych poetów, ludzi, po których pozostają wielkie dzieła, przesłania, wskazówki, pouczenia. W tych dniach żałoby po stracie ukochanego Papieża słowa te dają nam nadzieję, pomagają utulić nasz ogromny ból.
W oratorium zdumiewa nas przekaz istoty miłości, który tak naprawdę jest głosem Papieża. W części trzeciej, w utworze "Nie cudzołóż", przewija się motyw pięknego i czystego uczucia, w którym nie ma miejsca na sprawianie sobie bólu. Z kolei w części "Ecce Homo" zarówno kompozytor, jak i autor tekstu wprowadzają nas w niezwykle nacechowane dynamiką obrazy z ukrzyżowania Chrystusa. Połączenie dramatycznego tekstu z muzyką nasyconą ekspresją potęguje okrucieństwo tej sceny.
W czasie wykonania "Tu es Petrus" publiczność wstawała z miejsc. Oratorium nie tylko przywołało naszą pamięć o Janie Pawle II, ale i urzeczywistniło Jego duchową więź z nami.
Natalia Jagiełło

"Nasz Dziennik" 2005-05-18

Autor: ab