Opowieść o wielkim pontyfikacie
Treść
Dzisiaj na ekrany kin wchodzi film "Jan Paweł II". Wczoraj jego ogólnopolska premiera odbyła się w Krakowie i w Wadowicach. Jeszcze przed południem miał miejsce pierwszy publiczny pokaz, w którym uczestniczyli odtwórcy głównych ról oraz realizatorzy. Natomiast wieczorem w uroczystej premierze udział wzięli ks. kard. Stanisław Dziwisz, prezydent Polski Lech Kaczyński, premier Kazimierz Marcinkiewicz. Akcja filmu zaczyna się zamachem na życie Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 roku.
Widz niejako na nowo przeżywa dramatyczne chwile z początku pontyfikatu. Sceny retrospektywne przenoszą publiczność do lat młodzieńczych Karola Wojtyły. Jesteśmy świadkami budzącego się powołania do kapłaństwa. W opowieści o wielkim pontyfikacie przypominamy sobie poszczególne zdarzenia, których byliśmy świadkami. Niezwykle wzruszające są obrazy ukazujące pogłębiającą się chorobę Papieża i związane z nią cierpienie. Jednak patrzymy na Jana Pawła II - człowieka wielkiego duchem, tytana pracy, mimo cierpienia podążającego do drugiego człowieka. Scena końcowa to dokumentalne zdjęcia z pogrzebu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Jak podkreślają realizatorzy, film jako "swoiste rekolekcje wielkopostne" ma na celu przypomnieć wydarzenia z życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Przywołać "niezwykłe wzruszenie" i modlitwę, której byliśmy uczestnikami w ostatnich dniach życia Papieża Polaka. Realizacji przyświecała nadzieja, "że przesłanie filmu, jak i wielkość Osoby Jana Pawła II, pozwolą polskiemu widzowi przypomnieć wymiar duchowy Jego pontyfikatu i dar głębokiej wiary, jaki w sercach Polaków pozostawił Ojciec Święty Jan Paweł II". - Była potrzeba zrobienia takiego filmu. Przyświecały nam słowa Ojca Świętego: "Nie bójcie się, nie lękajcie się" - mówił wczoraj John Kent Harrison, reżyser.
Tytułową postać gra amerykański aktor Jon Voight. - Przez cały czas czuliśmy brzemię odpowiedzialności za role. My, aktorzy, modlimy się o wielkie role. Marzeniem każdego aktora jest pokazać coś, co poruszy ludzi - mówił Voight. Zaznaczył również, że wielką radość sprawia im akceptacja w ojczyźnie Jana Pawła II. W rolę młodego Karola Wojtyły wciela się Cary Elwes, który podczas konferencji prasowej wyznał, że miał zaszczyt spotkać Papieża osobiście. Było to 6 stycznia 1989 roku. - Bardzo mi to pomogło w interpretacji tej roli - zaznacza Elwes. Dodał również, że pozwoliła mu ona "odświeżyć swoją własną wiarę". Odtwórcom głównej roli w polskiej wersji językowej głosu użycza Krzysztof Kolberger.
W pozostałych rolach występują: James Cromwell (kard. Adam Sapieha), Christopher Lee (kard. Stefan Wyszyński), Ben Gazzara (kard. Agostino Casaroli), Wenanty Nosul (polski aktor jako ks. Stanisław Dziwisz). Reżyserem polskiej wersji językowej jest Jerzy Łukaszewicz. Polski obraz trwa nieco ponad dwie godziny, różni się od tych zaprezentowanych jeszcze w ubiegłym roku w telewizji amerykańskiej i włoskiej. - Sceny troszeczkę śmieszne, wręcz karykaturalne dla polskiego widza (...), zostały wycięte - podkreśla Jerzy Łukaszewicz. Zastąpiły je zdjęcia dokumentalne.
Film "Jan Paweł II" powstał w koprodukcji amerykańsko-włosko-polskiej z udziałem nazwisk o międzynarodowej sławie. Występuje w nim również 40 polskich aktorów, w tym Mikołaj Grabowski, odtwórca roli kardynała Josepha Ratzingera, obecnego Papieża Benedykta XVI.
Światowa premiera filmu odbyła się 17 listopada ubiegłego roku w Watykanie. Po niej Papież Benedykt XVI powiedział m.in.: "Film ten jest kolejnym dowodem miłości, jaką ludzie obdarzają polskiego Papieża, oraz wielkiego pragnienia zapamiętania go, ponownego ujrzenia go, poczucia jego bliskości. (...) Film ten na nowo obudził we mnie - a sądzę, że również we wszystkich, którzy dostąpili zaszczytu znajomości z nim - głęboką wdzięczność wobec Boga za to, że dał Kościołowi i światu Papieża o takiej postawie ludzkiej i duchowej".
Film został nakręcony w rekordowym tempie. Zdjęcia rozpoczęły się latem ubiegłego roku, a zakończyły w październiku. Postprodukcja polskiej wersji trwała niespełna trzy miesiące. Przy jej realizacji współpracowali m.in. przedstawiciele ks. abp. Stanisława Dziwisza, ks. prałat dr Paweł Ptasznik z Sekcji Polskiej Watykańskiego Sekretariatu Stanu, jak również ks. prałat prof. Jan Sochoń z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Dzisiaj film "Jan Paweł II" trafia do kin. Na termin jego ukazania się w telewizji polskiej wpływ będzie miała oglądalność na dużym ekranie.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2006-03-03
Autor: ab