Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Opowiemy ci o tych wypadkach"

Treść

Stalowowolskie muzeum regionalne organizuje plenerową wystawę fotograficzną zatytułowaną "Opowiemy ci o tych wypadkach. Solidarność 1980-1989". Jak podkreśla dyrektor placówki Lucyna Mizera, jest ona dedykowana młodym pokoleniom, które w czasie solidarnościowym były dziećmi albo też narodziły się jeszcze później.

Stalowowolski ruch "Solidarności" w latach 1980-1989 ukazują wielkoformatowe fotografie, dokumenty, nielegalne druki i znaczki z tamtych lat. Wyeksponowane zostały wydarzenia związane z powstaniem "Solidarności" w Stalowej Woli oraz narzędziownia Huty Stalowa Wola jako kolebka "Solidarności", z której wyszedł lider NSZZ "Solidarność" Ziemi Sandomierskiej Stanisław Krupka. Zaakcentowano stan wojenny, działalność podziemną, wielkie zaangażowanie społeczeństwa w walkę o poprawę warunków życia i demokrację w kraju, represje i strajk w Hucie Stalowa Wola w 1988 roku, wsparty przez ówczesnego ks. proboszcza Edwarda Frankowskiego z parafii Matki Bożej Królowej Polski i miejscowych księży. Zdjęcia opatrzono komentarzem oraz cytatami z popularnych wówczas pieśni, piosenek i wierszy. Można na nich rozpoznać mieszkańców miasta, którzy w tamtych latach działali w "Solidarności" najpierw legalnej, potem podziemnej, narażając się na poważne represje. - Wystawa przypomina poważny wkład, jaki Stalowa Wola wniosła w proces demokratycznych przemian w Polsce, Europie i w świecie. Stalowa Wola w latach osiemdziesiątych stanowiła jeden z ważniejszych w Polsce ośrodków oporu społecznego. Ludzie, którzy wówczas działali w podziemnych strukturach czy wspierali zdelegalizowaną "Solidarność", pojawiają się na fotografiach pokazanych na ekspozycji. Można rozpoznać siebie, swoich znajomych, sąsiadów, kolegów z pracy. Gdyby nie tak szeroki oddźwięk solidarnościowych ideałów w społeczności huty i miasta, Stalowa Wola nie odegrałaby znaczącej roli w przemianach ustrojowych. Mimo że nie wszystko i nie wszystkich udało się pokazać (bo nie każde wydarzenie zostało utrwalone na zdjęciu), to ekspozycja - według organizatorów - ma stanowić wyraz wdzięczności wobec tych wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w ówczesną działalność, nie bacząc na grożące represje - mówi Lucyna Mizera.
Podczas otwarcia wystawy 4 czerwca o godzinie 18.00 na placu przed kinem "Ballada" stalowowolskie zespoły wykonają piosenki i pieśni z lat osiemdziesiątych. - Aby przybliżyć młodzieży atmosferę z tamtych lat, muzeum organizuje również warsztaty historyczne dla szkół pt. "W podziemnej drukarni", podczas których młodzież spotka się z drukarzem wydawnictw podziemnych z lat osiemdziesiątych i dowie się, jak powstawały ulotki i gazetki, a następnie sama spróbuje wykonać takie druki - informuje Anna Garbacz, archiwistka muzeum. Wystawa czynna będzie do 23 sierpnia bieżącego roku.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2009-06-02

Autor: wa