Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Opór Niemiec przelamany

Treść

Do końca 2010 r. Polska będzie mogła stosować niższe stawki podatku VAT na usługi gastronomiczne, artykuły rolne i mieszkania. Książki będą objęte zerową stawką VAT. Na takie rozwiązanie zgodzili się unijni ministrowie finansów.

Przeciwko przedłużeniu niższego VAT były Niemcy, które w trakcie negocjacji zgodziły się na rozwiązanie popierane przez ministrów finansów krajów członkowskich. Postanowiono, że do końca 2010 r. Polska i cztery inne nowe kraje UE będą mogły stosować obniżoną stawkę VAT na wynegocjowane w traktacie akcesyjnym towary i usługi. Polska zachowa prawo do zerowego VAT na książki i czasopisma specjalistyczne, 3-proc. stawki na nieprzetworzone artykuły rolne oraz 7-proc. stawki w gastronomii, budownictwie mieszkaniowym i remontach. Jednak na materiały budowlane będzie obowiązywała podstawowa stawka.
Nie udało się uzyskać przedłużenia 3-proc. stawki na środki do produkcji rolnej (np. nawozy), która wygasa 30 kwietnia 2008 roku. Zgodnie z unijnym prawem, od 1 maja 2008 r. Polska będzie musiała stosować "zwykłą" obniżoną stawkę VAT, czyli 7-proc., jaka obowiązuje w innych krajach UE. Według Komisji Europejskiej, niższa stawka w Polsce byłaby nie do pogodzenia z zasadami wspólnego rynku.
Gdyby na wczorajszym spotkaniu ministrowie nie doszli do porozumienia, od 2008 r. Polska nie miałaby podstawy prawnej, by utrzymać niższe stawki podatku. Możliwe byłoby to jedynie w budownictwie mieszkaniowym, dzięki przyjętej w poprzedniej kadencji Sejmu szerokiej definicji budownictwa społecznego. Nasi negocjatorzy próbowali zagwarantować sobie prawo przedłużenia niższych stawek do roku 2012, jednak nie uzyskali poparcia innych państw. Obrady ministrów przeciągały się z powodu oporu Niemiec, które nie korzystają z żadnych wyjątków podatku VAT i nie widzą powodu, by inne kraje prowadziły inną politykę w tej kwestii. Ostatecznie Niemcy zgodziły się na porozumienie, pod warunkiem dołączenia deklaracji stwierdzającej, że przedłużenie obniżonych stawek w wybranych krajach następuje ostatni raz. Przeciwni temu byli nasi dyplomaci. Po długich dyskusjach Polska niechętnie zgodziła się na dołączenie deklaracji w kompromisowej wersji. Według niej, w przyszłości zgoda na obniżone stawki będzie mogła być udzielana tylko na podstawie nowych przepisów, co wyklucza przedłużenie po raz kolejny niższych stawek podatku VAT z zapisów traktatu akcesyjnego.
AKU, PAP
"Nasz Dziennik" 2007-12-05

Autor: wa