Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Opera Narodowa - Teatr Wielki

Treść

Polska premiera
Na 6 kwietnia Opera Narodowa zapowiada pierwsze polskie wykonanie "Podróży do Reims" (Il viaggio a Reims) Gioacchino Rossiniego.
Tę jednoaktową operę - której akcja rozgrywa się w gospodzie Pod Złotą Lilią, gdzie zatrzymuje się międzynarodowe towarzystwo jadące na uroczystość koronacji do Reims - określaną mianem "dramma giocoso" wystawiono w paryskim Théatre Italien 19 kwietnia 1825 r. z okazji koronacji Karola X na króla Francji. Później, w 1854 roku, wystawiono ją jako "Un viaggio a Vienna" w wiedeńskim Kärntnertortheater z okazji ślubu austriackiego cesarza Franciszka Józefa I z księżniczką Elżbietą Wielsbach. Jednak była to wersja nieautoryzowana przez Rossiniego, który wcześniej, bo już w 1828 r., przeniósł wiele fragmentów w prawie niezmienionej formie do znacznie popularniejszego "Hrabiego Ory".
Jeszcze za życia Rossiniego zapomniano o "Il viaggio a Reims", później uznano ją za zaginioną. Operę odkryto ponownie w Pesaro w latach 80. ubiegłego stulecia. Również w Pesaro odbyła się prapremiera dzieła w XX wieku. W 1985 r. wystawiła ją mediolańska La Scala, trzy lata później wiedeńska Staatsoper (ze scenografią Gae Autenteigo za blisko 5 milionów marek). Na scenie londyńskiej Covent Garden pojawiała się w 1990 r. Ostatnio dzieło wystawiono na scenie w Bejrucie.
Warszawską inscenizację "Podróży do Reims", która powstaje w koprodukcji z Festiwalem Rossiniego w Pesaro, zrealizują: Alberto Zedda - kierownictwo muzyczne, Tomasz Konina - reżyseria, Rafał Olbiński - scenografia. Jako markiza Melibea wystąpi znakomita Ewa Podleś, uznana w świecie specjalistka od partii Rossiniego. Do partii hrabiego Libenskofa zaproszono amerykańskiego tenora Rockwella Blake. Nazwiska realizatorów i wykonawców zapowiadają duże wydarzenie artystyczne.
Adam Czopek
Nasz Dziennik 31-03-2003

Autor: DW