ONZ przeciwna klonowaniu
Treść
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło we wtorek niewiążącą rezolucję wzywającą rządy do wprowadzenia zapisów prawnych zakazujących dokonywania wszelkich form klonowania, także klonowania embrionów ludzkich do badań nad komórkami macierzystymi - poinformowała agencja ZENIT. Rezolucja stwierdza też, że klonowanie istot ludzkich stoi "w sprzeczności z ludzką godnością i ochroną ludzkiego życia".
Rezolucja, po wielu latach debaty, została uchwalona wyraźną większością głosów - stosunkiem 84 do 34 przy 37 członkach nieobecnych.
Jednak przewodniczący Papieskiej Akademii Życia ksiądz arcybiskup Elio Sgreccia ocenił rezolucję jako kunktatorską i zarzucił ONZ brak "śmiałości" w podejmowaniu działań, które doprowadziłyby do wprowadzenia całkowitego zakazu klonowania istot ludzkich. Z tego powodu watykański dostojnik określił wtorkową rezolucję jako "krok wstecz" wobec postulowanego przez Stany Zjednoczone, przy poparciu Stolicy Apostolskiej, jednoznacznego, całkowitego zakazu klonowania, także w celach terapeutycznych. - W tej sytuacji można mieć pewność, że niektóre nieliczące się z niczym kraje nie zastosują się do tej deklaracji - zauważył ksiądz arcybiskup Sgreccia w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego. Nie ma on wątpliwości, że w "perspektywie dużych pieniędzy i patentów" nieuniknione jest wykorzystywanie istoty ludzkiej jako surowca do produkcji lekarstw. - Jesteśmy świadkami upartej woli wykorzystania embrionów jako leków, za czym kryje się ideologiczna wojna o to, aby dysponować embrionami ludzkimi, jak gdyby nie były to ludzkie istoty, co jest odrażające zarówno z punktu widzenia etyki, jak i rozumu - podkreślił przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.
Starania o wydanie międzynarodowego zakazu klonowania podejmowano już od kilku lat na forum ONZ. Napotkały one jednak opór części krajów. W 2001 r. Francja i Niemcy wniosły projekt rezolucji dopuszczający klonowanie w celach "terapeutycznych". Projektowi temu sprzeciwiła się jednak administracja prezydenta Busha, która zaproponowała uchwalenie całkowitego zakazu klonowania. W ostatnich latach trwały konsultacje w tej sprawie, które nie przyniosły jednak efektów, w związku z czym przyjęto tzw. rozwiązanie kompromisowe.
PS
"Nasz Dziennik" 2005-03-10
Autor: ab