Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oni będą rządzić mediami

Treść

Zdecydowaną większość składu rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia będą stanowić osoby wywodzące się z SLD i PSL. To wynik wczorajszego głosowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Niektórzy członkowie Rady domagają się przy tym odwołania obecnego i powołania nowego prezesa TVP w drodze konkursu.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała wczoraj szesnastu członków rad nadzorczych do tzw. dużych mediów, czyli Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. KRRiT wytypowała po osiem osób do każdej z rad nadzorczych tych spółek. Zaakceptowano przy tym rekomendacje czterech stowarzyszeń twórczych, dziennikarskich i biznesowych.
Spośród dwudziestu jeden osób zgłoszonych przez Jarosława Sellina i Juliusza Brauna jedynie cztery wejdą w skład obu rad nadzorczych. Zdecydowaną większość będą natomiast stanowić ludzie rekomendowani przez osoby wywodzące się bądź związane z takimi ugrupowaniami jak SLD i PSL.
Do Rady Nadzorczej TVP wybrano: prof. Tadeusza Kowalskiego - kandydata Juliusza Brauna, prof. Jana Garlickiego - kandydata Tomasza Gobana-Klasa, Marka Ostrowskiego - którego rekomendował Lech Jaworski, Mariana Pilota - poleconego przez Aleksandra Łuczaka, a także Annę Milewską i Antoniego Dragana - kandydatów Danuty Waniek, oraz Adama Pawłowicza i Krzysztofa Knittela - z rekomendacji Jarosława Sellina.
Do Rady Nadzorczej Polskiego Radia weszli: kandydat Juliusza Brauna Andrzej Długosz, dwóch kandydatów Lecha Jaworskiego: Jan Kidawa-Błoński oraz Włodzimierz Retelski, dwie osoby rekomendowane przez Sławomirę Łozińską (nominatkę Aleksandra Kwaśniewskiego): Tomasz Kowalski i Stanisław Wójcik, z rekomendacji Aleksandra Łuczaka: prof. Roch Sulima i Jan Wypych, a także kandydat Danuty Waniek, którym jest prof. Janusz Adamowski.
Przypomnijmy, że w trakcie majowych wyborów członków rad nadzorczych siedemnastu regionalnych spółek radiofonii publicznej Rada odrzuciła w głosowaniach wszystkie kandydatury zgłoszone przez Sellina i Brauna. W skład pięcioosobowych rad nadzorczych weszły w większości również osoby z SLD i PSL.
Na wczorajszej konferencji prasowej KRRiT Jarosław Sellin mówił, że oczekuje od nowej Rady Nadzorczej TVP odwołania prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego. Jego zdaniem, nowy prezes powinien zostać wyłoniony w otwartym konkursie. Spodziewa się przy tym, że nowe rady nadzorcze zajmą się także sprawami programowymi radia i telewizji.
Daleki od entuzjazmu spowodowanego wynikami wyborów był inny członek KRRiT, Juliusz Braun, który stwierdził, że to, czy był to wybór właściwy, okaże się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Poparł przy tym opinię Sellina co do wyboru nowego prezesa publicznej telewizji. W opinii Brauna, powinien on być wybrany w konkursie otwartym na szerokie środowiska i z jasno sprecyzowanymi kryteriami oceny kandydatów. Umożliwi to bowiem dokonanie tego wyboru przez opinię publiczną.
Anna Raszkiewicz
Nasz Dziennik 6-06-2003

Autor: DW