Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Olszewski zamiast Macierewicza

Treść

Doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego i były premier Jan Olszewski zastąpił na stanowisku szefa Komisji Weryfikacyjnej WSI Antoniego Macierewicza. Nieoficjalnie wiadomo, że na taką zmianę naciskał prezydent, bowiem ekspertyzy prawne, jakie zgromadziło PiS, wskazują, że Macierewicz nie mógłby łączyć funkcji szefa Komisji Weryfikacyjnej z mandatem poselskim.

- To dobra nominacja. Jan Olszewski to człowiek o nieposzlakowanej opinii - uważa Jędrzej Jędrych, były wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.
Jak podkreślił Jędrych, "to dobra nominacja z tego powodu, że Olszewski jest nawet dla osób, które nie podzielają jego poglądów politycznych, pewnego rodzaju autorytetem moralnym". Zdaniem Jędrycha, Komisja Weryfikacyjna, pracując pod kierownictwem Olszewskiego, nie będzie budziła tylu emocji co w chwili obecnej.
Jan Olszewski nie jest nowicjuszem, jeśli chodzi o weryfikację służb specjalnych. Doradzał w tym zakresie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, znalazł się również w zespole ekspertów pomagających w weryfikacji i likwidacji WSI.
Komisja Weryfikacyjna WSI sprawdza prawdziwość oświadczeń byłych żołnierzy WSI, którzy chcieli pracować w nowych służbach - Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego. Mieli oni napisać, czy wiedzieli o jakichś przestępstwach WSI lub sami w nich uczestniczyli. Za zatajenie prawdy lub podanie nieprawdy w takim oświadczeniu grozi do 8 lat więzienia.
Zdaniem Antoniego Macierewicza, jego odejście z funkcji przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej WSI zostało wymuszone stanowiskiem marszałka Bronisława Komorowskiego. To właśnie polityk Platformy Obywatelskiej powołany na stanowisko marszałka Sejmu orzekł, że nie można łączyć funkcji przewodniczącego albo członka komisji weryfikacyjnej z mandatem posła. W ostatnich wyborach Macierewicz został wybrany na posła z list PiS. Zgodnie z art. 103 Konstytucji mandatu posła nie można łączyć m.in. z zatrudnieniem w administracji rządowej; zakaz ten nie dotyczy jednak członków rządu i sekretarzy stanu.
- Dysponuję stanowiskiem ekspertów senackich z poprzedniej kadencji mówiącym, iż komisja weryfikacyjna nie jest częścią administracji rządowej - mówił Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej.
Desygnowany wczoraj na premiera Donald Tusk choć przyznał, że nominacja Olszewskiego to "krok w dobrym kierunku", nie chciał wypowiadać się na temat tego, czy po objęciu władzy pozostawi Olszewskiego na stanowisku. - Jak porównuję obu polityków - Macierewicza i Olszewskiego - to są obaj bardzo blisko siebie w sensie ideowym, współpracowali ze sobą nie raz. Chociaż Olszewski sprawia wrażenie polityka bardziej zrównoważonego i spokojniejszego - mówił Tusk.
Wojciech Wybranowski
"Nasz Dziennik" 2007-11-10

Fot. Ruch Odbudowy Polski

Autor: wa