Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Okno" szansą dla odrzuconego dziecka

Treść

Dziś w szczególny sposób obchodzimy Dzień Świętości Życia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność troski o dar życia, zwłaszcza o to najsłabsze, które same nie może się bronić. Jednym z wymiarów tej troski są "okna życia", gdzie matka zamiast porzucać dziecko czy je zabijać, może anonimowo i nie narażając go na niebezpieczeństwo zostawić. Dziś zostaną poświęcone nowe "okna" w 8 diecezjach.

Pierwsze takie "okno" powstało w 2006 roku w Krakowie. Od tamtej pory przybyło ich kilka, m.in. w Łodzi - Szpital Położniczy im. Rydygiera przy ul. Sterlinga, w Częstochowie przy ul. św. Kazimierza 1 i w Kaliszu na Harcerskiej 1. Wczoraj poświęcone zostało "okno" w Zielonej Górze. Dziś swoją działalność rozpoczną one w Nowym Sączu, w Warszawie na Pradze, w Ełku, Poznaniu, Płocku, Bielsku-Białej, Sandomierzu i w Katowicach.
Jak zapowiada ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, we współpracy Caritas diecezjalnych i żeńskich zgromadzeń zakonnych powstaną kolejne "okna". - To duży wysiłek organizacyjno-finansowy. Na szczęście znajdują się ludzie, którzy pragną włączyć się w nasze konkretne działania dla ratowania niemowląt. Współpracują z nami lekarze oraz osoby zajmujące się aspektami prawnymi adopcji. Dzięki temu dzieci znalezione mają szansę jak najszybciej znaleźć się w kochającej ich rodzinie - mówi ks. Subocz. Jak podkreśla, "okna życia" dają szansę dzieciom, których matki z różnych względów nie mogą zapewnić im opieki i wychowania, są alternatywą dla zabijania dziecka czy porzucania go na śmietniku. - Dotykamy tu często osobistych dramatów życiowych. Stąd też nikogo nie oceniamy, a tym bardziej nie potępiamy. Sytuacje tych kobiet, a także ich motywacje do pozostawienia dziecka z pewnością nie są jednoznaczne, białe lub czarne. Czasem zdarza się znaleźć przy dziecku karteczkę z napisem np. "Przepraszam. Kocham Cię. Mama"
- dodaje dyrektor Caritas Polska. Dzieci znalezione w "oknach" najpierw trafiają do szpitala, a następnie w krótkim czasie oddawane są do rodzin adopcyjnych, które już wcześniej są przygotowywane, by przyjąć je do własnej rodziny.
Ważną formą obrony życia dzieci poczętych jest modlitwa w ich intencji, zwłaszcza przez duchową adopcję. Przez nią zobowiązujemy się do modlitwy za jedno dziecko poczęte, by mogło się narodzić po 9 miesiącach. Dzisiaj w wielu kościołach będą uroczyście składane przyrzeczenia duchowej adopcji.
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-03-25

Autor: wa