Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ojciec Święty wręczył paliusze

Treść

Ksiądz arcybiskup Wacław Depo, ks. abp Stanisław Budzik oraz ks. abp Wiktor Skworc dołączyli do 307 metropolitów z całego świata, którym Benedykt XVI nadał dotychczas paliusz metropolitalny.

W zacnym gronie metropolitów jest dziesięciu Polaków, łącznie z tymi, którzy otrzymali go dzisiaj. Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w 2008 roku otrzymał paliusz od Benedykta XVI i stanął na czele metropolii gdańskiej.

– Doskonale pamiętam tę wyjątkową uroczystość, która miała miejsce cztery lata temu. Co najważniejsze, wspominam ją jako zadanie, które Kościół stawia biskupowi – powiedział ks. abp Głódź w rozmowie z NaszDziennik.pl. Jak wyjaśnił, paliusz to nie tylko znak władzy metropolity i więzi ze Stolicą Apostolską. - To symbol zaginionej owieczki, którą trzeba wziąć na ramiona i nieść. Jednocześnie jest to odpowiedzialność za prowincję kościelną, za metropolię, w której się służy. Wszystkie te zadania Ojciec Święty akcentuje w swojej homilii podczas uroczystej Eucharystii – zaznaczył metropolita gdański.

Wręczanie paliuszy następuje przed Mszą św., która sprawowana jest w bazylice watykańskiej z okazji uroczystości Świętych Piotra i Pawła.

- Kościół nie jest wspólnotą doskonałych, lecz grzeszników, którzy powinni uznać, że potrzebują miłości Boga, że potrzebują bycia oczyszczonymi przez krzyż Jezusa Chrystusa – zaznaczył w homilii Benedykt XVI. Przypomniał także trudną drogę powołania świętych Pawła i Piotra. Ojciec Święty zwrócił uwagę na łączącą obu patronów Kościoła szczególną więź, w której zdarzały się także różne napięcia, wbrew którym pozostali oni braćmi. Benedykt XVI podkreślił, że ich relacja oparta była na Ewangelii. - Jedynie pójście za Jezusem prowadzi do nowego braterstwa: to jest właśnie pierwsze fundamentalne orędzie, jakie dzisiejsza uroczystość przekazuje każdemu z nas i którego znaczenie znajduje również odzwierciedlenie w poszukiwaniu owej pełnej komunii, której pragną patriarcha ekumeniczny i Biskup Rzymu, a także wszyscy chrześcijanie – podkreślił Ojciec Święty.

Benedykt XVI, kierując swoje słowa do arcybiskupów metropolitów, wskazał, że otrzymany przez nich paliusz będzie zawsze przypominał, że zostali ustanowieni w wielkiej tajemnicy i dla wielkiej tajemnicy komunii, jaką jest Kościół, duchowa budowla wzniesiona na Chrystusie, kamieniu węgielnym, a w jego wymiarze ziemskim i historycznym na skale Piotrowej.

- Ożywiani tą pewnością, czujmy się wszyscy razem współpracownikami prawdy, która jest, jak wiemy, jedna i spójna oraz wymaga od każdego z nas i od naszych wspólnot nieustannego trudu nawrócenia do jedynego Pana w łasce jedynego Ducha – powiedział Ojciec Święty.

Wspominając uroczystość nadania paliusza ks. abp Głódź wskazał na jeszcze jeden, choć symboliczny, wątek tego zacnego wydarzenia. - W czasie paliusza jest jeszcze jeden wątek, który ukazuje katolickość i powszechność Kościoła – mówi metropolita gdański.

- Z prawej mojej strony stał metropolita z Jamajki, z drugiej arcybiskup Nowego Jorku, a ja pośrodku, jako metropolita gdański. Diecezja gdańska jest dość młoda, pomimo iż istnieje od 1926 roku. Po wojnie, w czasie komunizmu, chwytała oddech „normalności”. W 1956 roku powstało tu seminarium. Diecezja była niewielka i nikt wówczas nie przypuszczał, że stanie się sercem wielkiej metropolii, do której należy diecezja toruńska i pelplińska. To wszystko razem ma nam uświadomić powszechność Kościoła, odpowiedzialność, a także wyzwania duszpasterskie, które stoją przed każdym kapłanem, czyli poszukiwanie zaginionej owcy – tłumaczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Nadanie paliuszy metropolitarnych odbywa się tradycyjnie 29 czerwca z okazji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie. Ojciec Święty wręczył paliusze nowym arcybiskupom metropolitom, mianowanym w minionym roku. Zwyczaj nakładania paliuszy w dniu patronów Kościoła katolickiego sięga przynajmniej IX wieku.

Paliusze są kolistymi wstęgami w kształcie naszyjnika, ozdobionymi sześcioma krzyżami i wykonanymi z białej wełny. Baranki, od których pochodzi wełna, zostają pobłogosławione każdego roku 21 stycznia, w dniu św. Agnieszki. Metropolita nosi paliusz  jedynie podczas uroczystych liturgii na terenie swojej archidiecezji.

Izabela Kozłowska

Nasz Dziennik Poniedziałek, 2 lipca 2012

Autor: au