Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ojciec Święty Franciszek na początku marca odwiedzi Irak

Treść

Ojciec Święty Franciszek w dniach od 5 do 8 marca odwiedzi Irak. Kraj, w którym chrześcijanie są prześladowani od wielu lat i regularnie z niego emigrują.

O sytuacji na Bliskim Wschodzie nigdy nie można powiedzieć, że jest stabilna – wskazuje politolog, dr Bogdan Pliszka z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

– Być może teraz jest mniej niestabilna. Natomiast napięcie między Izraelem a Syrią czy Libanem nadal jest ogromne – zaznacza dr Bogdan Pliszka.

Pod względem politycznym w Iraku sytuacja wygląda lepiej niż w Syrii czy Libanie – ocenia politolog, dr hab. Łukasz Fyderek.

– Mamy demokratycznie wybrany rząd premiera Kadhimiego. Mamy demokratycznie wybranego prezydenta Saliha i mamy tego rodzaju zdobycze demokracji, jak chociażby swoboda wypowiedzi, swoboda mediów, swoboda zgromadzeń – mówi dr hab. Łukasz Fyderek.

Ale to głównie teoria, bo praktykę pokazują słowa ks. kard. Louisa Sako z Iraku, które relacjonuje dyrektor sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. prof. Waldemar Cisło.

– Nasze żony, kobiety, córki wychodziły na bazary, do sklepów, do szkół i wracały żywe, a nie ginęły w zamachach bombowych. Mieliśmy prąd, mieliśmy wodę, mieliśmy może skromną opiekę medyczną, ale mieliśmy. Dzisiaj nie mamy nic – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło.

Szczególnie dotknięci w Iraku są chrześcijanie. W 2003 r. żyło ich tam około 1,3 miliona. Z powodu prześladowań ze strony bojówek terrorystycznych po inwazji tzw. Państwa Islamskiego w 2014 r. liczba wyznawców Chrystusa znacząco spadła i wynosi dziś ok. 250 tys. Całe rodziny musiały uciekać z kraju.

– Jestem jedynym, który został w tej okolicy. Nie ma tu chrześcijan. Był jeden na górze, dwa chrześcijańskie domy nad tym domem, za nami były dwa domy. W tej okolicy było około 12, 13 rodzin chrześcijańskich – opowiada Thanoun Yahya, chrześcijanin, który pozostał w Mosulu.

Między sierpniem 2016 r. a lipcem 2017 r. Irak został wyzwolony spod panowania ISIS, jednak terroryści zostawili po sobie zgliszcza. Nie wszyscy, którzy uciekli, chcą wracać do ruin swoich domów, ponieważ się boją. Ponadto kolejni chcą uciekać z Iraku.

– Jeśli trudna sytuacja będzie kontynuowana, będzie to bardzo trudne dla chrześcijan, by pozostać w Iraku. Być może my pozostaniemy, ale następne pokolenie już nie. Nie zmusimy ich, by pozostali – wskazuje ks. Dawood Suleiman, który posługuje w Iraku.

Tym, którzy pozostali, otuchy ma dodać wizyta w Iraku Ojca Świętego Franciszka. W dniach od 5 do 8 marca. Papież odwiedzi m.in. Bagdad, miasto An-Nadżaf – cel pielgrzymek szyitów, krainę Ur – ziemię Abrahama. Biskup Rzymu będzie również w Irbilu, czyli w stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, w Mosulu i mieście Karakosz na Równinie Niniwy.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj